Dipirin-çinko komplekslerinin sentezi ve katalitik uygulamaları
Synthesis and catalytic activity of dipyrrin-zinc complex
  1. Tez No: 599042
  2. Yazar: LEYLA ÇALIKUŞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, çift dişli 1,3,7,9-tetrametil-5-fenildipirometen (DPM) ve 1,3,7,9-tetrametil-5-(4-etoksifenil) dipirometen (EDPM) ligantları ve bu ligantların bazik ortamda Zn(II) ile tepkimesi sonucu bis(1,3,7,9-tetrametil-5-fenildipirinato)-çinko (II) (DPM)2-Zn ve bis(1,3,7,9-tetrametil-5-(4-etoksi) fenildipirinato)-çinko (II) (EDPM)2-Zn kompleksleri sentezlenmiştir. Ligandların ve komplekslerin yapıları; NMR, FTIR, UV-vis spektroskopisi ve X-ışını kristalografisi ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen dipirin-Zn(II) komplekslerinin, çeşitli alkollerin (1-fenil etanol, benzil alkol, siklohekzanol, sinamil alkol) yükseltgenmesi üzerindeki katalitik aktiviteleri araştırılmıştır. Homojen katalitizleme ile gerçekleştirilen yükseltgenme tepkimelerinde t-bütil hidroperoksit (TBHP) ve hidrojen peroksit (H2O2) oksijen kaynağı olarak kullanılmış ve sentezlenen komplekslerin, çalışılan alkollerin yükseltgenmeleri için oldukça etkin katalizörler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1,3,7,9-tetramethyl-5-phenyldipyrromethene (DPM) and 1,3,7,9-tetramethyl-5-(4-ethoxyphenyl)dipyrromethene (EDPM) bidentate ligands and their complexes with Zn(II) in basic media, bis(1,3,7,9-tetramethyl-5-phenyldipyrrinato)-zinc(II) (DPM)2-Zn and bis(1,3,7,9-tetramethyl-5-(4-ethoxy)phenyldipyrrinato)-zinc(II) (EDPM)2-Zn have been synthesized. The structures of the ligands and the complexes were characterized by NMR, FTIR, UV-vis spectroscopy and X-ray crystallography. The catalytic activities of synthesized dipyrin-Zn (II) complexes on oxidation of various alcohols (1-phenyl ethanol, benzyl alcohol, cyclohexanol, cinnamyl alcohol) have been investigated. The oxidation reactions were carried out by homogeneous catalysis and t-butyl hydroperoxide (TBHP) and hydrogen peroxide (H2O2) used as oxygen sources. The synthesized complexes have found to be highly effective catalysts for the oxidation of the studied alcohols.