Örgütsel iletişimin örgütsel yenilik üzerindeki etkisi
The impact of organizational communication on organizational innovation
  1. Tez No: 599371
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMED KÜRŞAD TİMUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; örgütsel iletişimin örgütsel yenilik üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada örgütsel iletişim ve örgütsel yenilik kavramları incelenmiştir. Bu çerçevede örgütsel iletişim ve örgütsel yenilik bileşenlerin belirlenmesine çalışılmıştır ve araştırmanın teorik bölümü tamamlanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında İstanbul'da faaliyet gösteren Arçelik A.Ş.'de çalışanlar ile yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Örgütsel iletişimin örgütsel yeniliğe etkisi teorik olarak açıklanmıştır. Sonuç olarak örgütsel iletişimin örgütsel yeniliği etkilediği tespit edilmiştir. Literatürde örgütsel iletişim ve örgütsel yenilik kavramları öncelikli konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle, bu kavramlar arasındaki etki, neden ve sonuçları ile açıklanarak literatüre katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of organizational communication on organizational innovation. The concepts of organizational communication and organizational innovation were examined in the research. In this context, organizational communication and organizational innovation components have been tried to be determined and the theoretical part of the research has been completed. In this study, the data were gathered by survey technique (face to face) interviews with 408 employees at Arçelik A.Ş. in İstanbul province. The effect of organizational communication on organizational innovation is explained theoretically. As a result, it was found that organizational communication effects organizational innovation. In the literature, the concepts of organizational communication and organizational innovation are among the priority issues. Therefore, significant contributions have been made to the literature by explaining the effects of between these concepts with causations.