Mevduat ve katılım bankalarının TOPSİS yöntemine göre karşılaştırılması
The comparison of commercial banks and participation banks using TOPSIS method
  1. Tez No: 602712
  2. Yazar: KAMİL FİRİDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir ülke ekonomisinde, finans alanında bankacılık sektörü en önemli kurum veya kuruluşlardan bir tanesidir. Bankaların çeşitli görev ve sorumlulukları vardır. Bu kapsamda; bankalar fonksiyonlarına göre bazı ayırımlara ve görevlere tabi tutulurlar. Bankacılık sisteminde meydana gelen bir sıkıntı veya bozulma ister istemez para ve sermaye sahiplerini de etkilemektedir. Bu durum bankanın performans, kârlılık gibi değişkenleri etkilemektedir. Geçen zamanlar içinde özellikle 2000 ve 2001 krizinde bankalar böylesi sıkıntılı bir süreçten geçmişti ve parasal darboğaz, kredi geri ödeme zorlukları ve bazı iflaslar olmuştu. Bu durum bankaların olası bir krizde ne kadar ayakta kalabileceği ve ne kadar krizden etkilenebileceği sorunsalını da beraberinde getirmişti. Bu tez çalışmasının amacı, günümüz bankacılık sisteminde oldukça önemli bir paya sahip olan mevduat bankalarının ve katılım bankalarının çeşitli açılardan çok kriterli olarak değerlendirilmesi, karşılaştırılması ve bulguların yorumlanmasıdır. Bu amaçla çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSİS kullanılmıştır. Çalışmada 2016-2019 yılları arasında faaliyet gösteren 11 mevduat bankasının ve 5 katılım bankasının performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a country economy, finance sector is one of the most important institutions or organizations in the field of finance. Banks have various duties and responsibilities. In this context; banks are subject to some distinctions and duties according to their functions. A distress or a deterioration in the banking system inevitably affects the owners of money and capital / capital. This situation may cause some situations in terms of performance, profitability and other variable elements of the bank. In recent times, especially in the 2000 and 2001 crisis, banks had undergone such a troublesome process, and the monetary bottleneck had been difficulties in repayment of loans and some bankruptcies. This situation led to the question of how long the banks would survive in a possible crisis and how much could be affected by the crisis. The aim of this thesis is to evaluate, compare and interpret the findings of deposit banks and participation banks which have a significant share in today's banking system, in many respects. The method to be used in this process is called TOPSIS. The results are very valuable for industry managers and researchers. In this study, the performance of 20 deposit banks and 6 participation banks were evaluated.