Polisaj ve termal siklus işlemlerinin farklı translusensiye sahip lösit içerikli seramiklerin yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimine etkisinin incelenmesi
Effect of polishing and thermal cycling on surface roughness and color change of leucite reinforced ceramics with different translucencies
  1. Tez No: 602954
  2. Yazar: MERYEM HÜRBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı polisaj ve termal siklus işlemlerinin iki farklı translüsensiye sahip (yüksek translusensi HT ve düşük translusensi LT) A2 renk lösit içerikli seramiklerin yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimine etkisini incelemektir. Çalışmada IPS Empress CAD HT ve LT bloklardan 10 X 10 X 1,5 mm boyutlarında dikdörtgen şeklinde 25'er adet örnek hazırlanmıştır (n=50). Örneklerin tümünden yüzey pürüzlülüğü ve renk ölçümleri yapılmıştır. Her iki örnek grubuna da Optrafine polisaj sistemi (Ivoclar-Vivadent, Schaan/ Liechtenstein) ile polisaj işlemi uygulanmıştır. Polisaj işlemi uygulanan tüm örneklerden ikinci yüzey pürüzlülüğü ve renk ölçümü yapılmıştır. Daha sonra örneklerin tümü termal siklus işlemine (10 000 siklus, 5°-55°C) tabi tutulmuş ve üçüncü yüzey pürüzlülüğü ve renk ölçümleri yapılmıştır. Test örneklerinin yüzey pürüzlülüğü (Ra) sonuçları Kolmogorov-Smirnov ve Tamhane testi ile renk stabilite sonuçları (∆E00) ise t testi ve eşleştirilmiş t testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, polisaj işlemi IPS Empress CAD HT ve LT seramiklerde yüzey pürüzlülüğünde anlamlı bir değişime sebep olurken (P < 0,05), termal siklus işleminin ise anlamlı bir değişime neden olmadığı saptanmıştır (P > 0,05). Polisaj ve termal siklus işlemlerinin IPS Empress CAD HT ve LT seramik materyallerinde anlamlı bir renk değişimine sebep olduğu tespit edilmiştir (P < 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of polishing and thermal cycling on surface roughness and color change of A2 color leucite reinforced ceramics with two different translucencies (high translucency HT and low translucency LT). In this study, 25 rectangular (10 x 10 x 1,5 mm) specimens were prepared from each IPS Empress CAD HT and LT blocks (n = 50). Surface roughness and color measurements were performed from all specimens. All specimens were polished with Optrafine polishing system (Ivoclar-Vivadent, Schaan/Liechtenstein). The second surface roughness and color measurements were performed from all polished specimens. All specimens were then subjected to thermal cycling (10 000 cycles, 5 °-55 ° C) and third surface roughness and color measurements were performed. The surface roughness (Ra) results of the tested specimens were evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Tamhane test and the color stability results (∆E00) were evaluated by using t test and paired t test. As a result of this study, polishing caused a significant change in surface roughness of IPS Empress CAD HT and LT ceramics (P 0.05).