Çok uluslu şirketler ve gelişmekte olan ülke ekonomilerine etkileri: Türkiye örneği
Multinational companies and the effects on developing country economies: The case of Turkey
- Tez No: 603050
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Küreselleşme dünyanın ekonomik açıdan entegre olmasına, sermayenin, mal ve hizmetlerin, işgücünün, teknolojinin ulusal sınırları aşmasına imkan vermiştir. Uluslararası ekonomik kurumlar, bölgesel ticaret sistemleri ve çok uluslu şirketler küreselleşme sürecinin önemli aktörleri olarak ortaya çıkmış, üretim, ticaret ve finans küresel nitelik kazanmıştır. 1980'lerde tüm dünyada yaygınlaşan neoliberal iktisat politikaları da bu süreci hızlandırmıştır. Bu dönemde spekülatif sermaye hareketlerinin artması gelişmekte olan ülkelerin uluslararası sermaye hareketlerini serbestleştirmesiyle sonuçlanmış, ekonomik büyüme ve kalkınmaları için yeterli kaynağı olmayan gelişmekte olan ülkeler doğrudan yabancı yatırım çekebilme çabası içerisine girmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, küreselleşmenin önemli aktörlerinden biri olan çok uluslu şirketlerin gelişmekte olan ülke ekonomilerine etkilerini incelemek ve gelişmekte olan ülkeler ile Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımların mevcut durumunu değerlendirerek etkilerini ortaya koymaktır. Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımların payı oldukça düşüktür. Doğrudan yabancı yatırımlar belirli bölgeler arasında hareket etmekte, doğrudan yabancı yatırımlar için tercih edilen yerler daha çok benzer ekonomiler olmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler çok uluslu şirketler karşısında sunabilecekleri kaynaklar olması durumunda avantaj elde edebilecek ve doğrudan yabancı yatırımlardan kazanç sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization allowed the world to be economically integrated, for capital, goods and services, labor, technology to surpass national borders. International economic organizations, regional trade systems and multinational companies emerged as important actors of globalization and production, trade and finance gained global quality. Neoliberal economy polices which became popular around the world in 1980s accelerated this process. The increase in speculative capital movements in this period resulted with the developing countries liberalizing international capital movement, and developing countries which don't have enough resources for growth and development started to struggle for attracting foreign investment. The main objective of this study is to examine the effects of multinational companies which are important actors of globalization to the economies of developing countries, and to assess the current status of the direct foreign investment in developing countries and Turkey and present their effects. The rate of direct foreign investments to Turkey is very small. Direct foreign investments move between certain regions and the places which are preferred for direct foreign investment mostly have similar economies. Developing countries, in the event that they have resources that they can offer against multinational companies, will have advantage and will be able to make gain from direct foreign investment.