Üniversite çalışanlarının stres algılarına yönelik bir araştırma
A research on the stress perceptions of university employees
- Tez No: 603146
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, stres kaynakları ile çalışanların demografik özellikleri arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla araştırma iki bölümde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde konu ile ilgili kavramların açıklanmasına yönelik olarak kaynak taraması gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde ise Karabük Üniversitesi çalışanlarına yönelik alan araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında yüz yüze anket yöntemi ile elde edilen veriler; sayı ve yüzde, Cronbach Alpha, One Sample t Test, Independent Samples t test ve One Way Anova test istatistikleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, araştırma kapsamında incelenen stres faktörleri açısından; demografik özelliklerle ilgili değerlendirmelerde; iş faktörlerine göre; evlilerin, 5 yıl ve daha az deneyime sahip olanların daha stresli olduklarını, kişisel faktörler açısından, lisansüstü eğitim derecesine sahip olanlar ve idari birim yöneticilerinin stres algılarının diğerlerinden yüksek olduğunu, kaygı faktörlerine göre ise erkeklerin, 31-40 yaş arası çalışanların, 6-10 yıl arası deneyime sahip olanların daha stresli olduklarını göstermektedir. Buna göre, iş faktörler açısından, yöneticilerin evlilere yönelik daha esnek bir tutum sergilemeleri, deneyimi az olanlar için streslerini azaltıcı işin yapılmasını kolaylaştıracak iş başı eğitim, seminer vb. program uygulamaları; kişisel faktörler açısından, eğitimi yüksek olanların ve idari görev verilenlerin yetki ve sorumluluk dengesinin gözden geçirilmesi ve gerekiyorsa uygun düzenlemeler yapılması; kaygı faktörleri açısından ise erkeklerin, orta yaş ve orta deneyim grubunda bulunan çalışanlara yönelik stres azaltıcı spor, tiyatro, gezi, vb. sosyal etkinlikler düzenlenmesi önerilebilir. Bu çerçevede, uygun düzeyde stresin başarı için gerekli olduğu bilinci ile katılımcı yönetim anlayışı, çalışanlar ve yöneticiler arası uyum, çalışan memnuniyetinin sağlanması, küçük de olsa başarıların onursal yöntemlerle ödüllendirilmesi, iş güvenliği ile ilgili gerekli koşulları sağlayarak çalışanlar üzerinde çalışma ortamından kaynaklanan stresi azaltabilecek yönetsel uygulamaların başarılı sonuçlar verebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between stress sources and the demographic characteristics of employees. For this purpose, the research is carried out in two sections. In the first chapter, resource scanning is carried out for the purpose of explaining the concepts related to the subject. In the second part, a field research is conducted for Karabuk University employees. With the data obtained through face-to-face survey method; Number and percentage, Cromba alpha, One Sample t Test, Independent Samples t-test and One Way Anova test statistics were analysed. The results were based on stress factors examined in the study, assessments of demographic characteristics. According to business factors, married people, those having the experience of 5 years and less are more stressful. According to personal factors, those with postgraduate education and administrative unit managers have higher perceptions of stress than others and according to the anxiety factors, men, employees between the ages of 31-40 and those having the experience between 6-10 years are more stressful. Accordingly, in terms of business factors; managers have a more flexible attitude towards married people, organising on-the-job training, seminars, etc. for those with less experience will facilitate the work environment by reducing stress. In terms of personal factors, a review of the balance of competence and responsibility of those with high education and administrative duties, and if necessary, appropriate arrangements. In terms of anxiety factors, it may be recommended to organize social activities such as stress-reducing sports, theatre, excursions, etc for men, employees in the middle age and for the employees in the average experience groups. In this context, with the awareness that the appropriate level of stress is necessary for success, participatory management approach, harmony between employees and managers, ensuring employee satisfaction, rewarding achievements with honorary methods even if they are small, occupational safety and managerial practices that can reduce the stress caused by working environments on employees by providing the necessary conditions can be said to be successful.