Sentetik tomosentez mamografinin mikrokalsifikasyonların değerlendirilmesindeki tanısal etkinliği
Diagnostic performance of syntheticmammography for the evaluation ofmicrocalcifications
  1. Tez No: 603257
  2. Yazar: PINAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın amacı, mikrokalsifikasyonların değerlendirilmesinde sentetik mamografinin (SM) tanısal etkinliğini dijital mamografi (DM) ile karşılaştırarak araştırmaktır. Çalışmamızda 2018 ile 2019 yılları arasında ünitemize başvuran, yapılan dijital mamografi ve dijital meme tomosentezde (DMT) mikrokalsifikasyonu bulunan, 28 malign, 48 benign olmak üzere toplam 76 olgu retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Olgular farklı dijital mamografi tecrübesine sahip 3 radyolog tarafından, BI-RADS kategorisi ve görünürlük açısından bağımsız olarak değerlendirildi. SM+DMT ve DM gruplarında ROC analizi yapılarak, duyarlılık, özgüllük ve eğri altında kalan alan değerleri hesaplandı. Radyologlar arası BI-RADS kategori ve görünürlük uyumu sınıf içi korelasyon katsayısı ile hesaplandı. BI-RADS kategorizasyonunda çalışmacılar arası uyum her iki görüntüleme yönteminde“çok iyi”düzeyde bulundu (DM ICC değeri:0.93; SM ICC değeri:0.94). Malign kalsifikasyonlar için tüm çalışmacıların ortalama eğri altında kalan alan değerleri DM'de 0.80 ( 95% CI: 0.75-0.85) SM'de 0.85 (95% CI:0.80-0.89) olarak bulunmuş olup, iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0.0603). Dens grup analizinde, tüm çalışmacıların ortalama eğri altında kalan alan değerleri DM'de 0.87 ( 95% CI: 0.75-0.94), SM'de 0.93 (95% CI:0.83-0.98) olarak bulunmuş olup, iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0.0571). Sentetik mamografi, mikrokalsifikasyonların değerlendirilmesinde dijital mamografi ile karşılaştırıldığında benzer tanısal performans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the diagnostic performance of synthetic mammography in the detection of microcalcifications by comparing with digital mammography. In this retrospective study, 76 mammograms (28 malignant calcifications and 48 benign calcifications) with microcalcifications from patients who underwent FFDM and DBT between 2018 and 2019 were included. All cases were rewieved independently by 3 radiologists blinded to histology with different experience. Readers interpreted each image, first DM then SM and their BI-RADS and visibility scores were tabulated. Readers' AUC values were calculated with ROC analysis in SM + DMT and DM groups. The interobserver agreement was calculated with intraclass correlation coefficient (ICC). The interobserver agreement was excellent for BI-RADS categorization (DM ICC= 0.93; SM ICC = 0.94). The mean AUC values for malignant calcifications were 0.80 (95% CI: 0.75-0.85) and 0.85 in SM (95% CI: 0.80-0.89), and no significant difference was found between the two groups (p = 0.0603). In the dens group analysis, mean AUC values of all the cases were found to be 0.87 (95% CI: 0.75-0.94) for DM, 0.93 (95% CI: 0.83-0.98) for SM, and no significant difference was found between the two groups (p = 0.0571). Synthetic mammography had similar diagnostic performance in the evaluation of microcalcifications compared to digital mammography