Yalın marka üzerine bir çalışma
A study on lean brand
- Tez No: 603578
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz şartlarında markalar arası rekabet gün geçtikçe artmıştır. Marka yöneticileri, geleneksel yöntemlerin yetersiz olduğunu düşünerek değişen dünya pazarlarına yetişip, varlıklarını başarılı bir şekilde sürdürebilmeleri için yeniliklere ve piyasaya daha hızlı adapte olabilecek yeni marka yönetim yaklaşımlarını aramaktadırlar. 1950'lerden sonra dünyada etkilerini artıran Japonların, bu etkilerini artırmalarında Japon Yönetim Modeli Yalın Yönetimin etkisi büyüktür. Yalınlık kavramının kelime anlamı sadeleşmek olsa da, mükemmelliğe ulaşmayı ve mükemmelliğe ulaşırken ortaya çıkan tüm sorunların daha başlamadan tüm paydaşlarla ortadan kaldırılması ifade eder. Bu tezin amacı yalınlık yaklaşımının marka yönetimine sağlayacağı katkıyı incelemektir. Tezde tüketiciler nezdinde yalınlık kavramı ve yalın marka kavramının ne ifade ettiği, geleneksel marka yönetiminde yapılan hataların ve gereksiz zaman kayıplarının önlenmesinde yalınlık yaklaşımının rolü aktarılmıştır. Ayrıca yazın taraması ve endüstriyel uzman görüşleriyle hazırlanan ve uygulanan anketten elde edilen cevaplar ile tüketicilerin yalın marka yönetimi anlayışı üzerine analizler yapılmıştır. Ankete katılan katılımcıların yüzde 74,5'u markaların sade ve anlaşılır olmasını istemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, competition between brands has increased day by day. Brand managers are looking for new brand management approaches that can adapt to innovations and market faster in order to keep up their existence successfully and to keep up with changing world markets considering traditional methods are inadequate. After the 1950s, the effects of lean management, which is the Japanese management model, have a great effect on the increase of the effects of the Japanese. Although the word meaning of lean management is to simplify, it means achieving excellence and to achieve excellence eliminating all problems with all stakeholders before they begin. The aim of this thesis is to examine the contribution of lean management approach to brand management. In the thesis, the concept of lean management and what the concept of lean brand means to consumers, the role of lean management approach in preventing the mistakes and unnecessary time losses made in traditional brand management are explained. In addition, a survey on consumers' understanding of lean brand management is prepared with literature review and industrial expert opinions. The obtained responses are analysed. 74.5% of the respondents wanted the brands to be simple and understandable.