Samsun şehrinin suç coğrafyası (2016-2018)
The crime geography of Samsun (2016-2018)
  1. Tez No: 604059
  2. Yazar: UĞUR YAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Suç insanların, sorunlarına çözüm üretmek için; kanun dışı yollara başvurması olarak tanımlanabilir. Kanun dışı yollar, bir başka insanın canına ve malına zarar veren unsurları bünyesinde barındırdığı için, suçun maddi yaptırımı ceza olarak suçlu kişiye uygulanır. Samsun şehri göç yoluyla sürekli artan nüfusun etkisi altındadır. Hızla artan nüfus, beraberinde ekonomik sıkıntıları da getirmiştir. Merkez olarak; Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy İlçelerinden oluşan Samsun şehrinin mahalle düzeyinde suç dağılışları, toplam şehir nüfusu ve suç, öğrenim durumu ve suç, mevsimin suçla ilişkisi ve cinsiyetin suç üzerindeki etkileri çalışmamızda araştırıldı. Asayişe müessir suçların, coğrafi açıdan değerlendirilmesi amaçlandı. Şehrin farklı bölgelerinde, suç yoğunluklarının ve türlerinin değiştiği gözlemlendi. Bu değişikliğin sebebi ve coğrafya ile ilişkisi ele alınarak, çözüm yolları ve öneriler sunuldu. Sanayi olan bölgelerde iş yerinden hırsızlık suçu, metruk binaların olduğu yerde kasten yaralama suçu, yetersiz trafik denetimi olan kavşaklarda taksirle yaralama suçlarının ortaya çıktığı anlaşıldı. Dört merkez ilçede 2016-2018 yıllarında meydana gelen suçların oranları ve en fazla hangi suç türünün gerçekleştiği nedenleri ile araştırıldı. Sonuçlar; Samsun İl Emniyet Müdürlüğünden ve TÜİK'ten temin edilen bilgiler doğrultusunda, tablo, harita, fotoğraf ve grafik şeklinde görselleştirilerek somut bir şekilde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime is an action or omission which the people to find solutions to the problems resorting the unlawful means. The unlawful means because it cointoins the factors that harm to the lives and property of another person, law enforcement is applied to the guilty person as punishment. Samsun is under the infwence of ever – increasing population taking migration. The growth population is causeal by number of factors as the econouical problems it was analyzed of Samsun and the olistricts Atakum, İlkadım, Canik and Tekkeköy which crime distribution of quarter level, total city population and crime, education status and crime, seasons of crime and the influence of the gendee on the crime it was aimed to the relations with public order crime and geographically. The crime intensities and types have been observed in diffirent parts of the city. The reason of this changement and it's relation with geography were discussed and solutions were proposed. It has been observed that; theft in industrial areas, deliberately injuring in derelict building and reckless injury in areas in insufficient traffic control. It has been searched that four central districts in between 2016-2018, the rotes of crimes accured and the causes of which crime was investiga ted at most. The results, according to the information obtained from the police department of Samsun and Turkish statistical institute, the search was visualized in the form of scene, map, photographs and graphics and expressed in a concrete way.