Bireysel yatırımcıların zaman yönelimi ve yatırım davranışları arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A study on the relationship between time perspective and investment behaviors of individual investors
  1. Tez No: 604435
  2. Yazar: TURGUT CEYHUN MADANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN HİLAL AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bireysel yatırımcıların karar verme davranışları, geleneksel ve davranışsal finans teorileri ile açıklanmaya çalışılır. Geleneksel finans teorisinde yatırımcıların rasyonel gerçeklere dayanarak tercih yaptıkları düşünülür. Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarındaki karar verme eğilimlerinin; bireysel yatırımcıların sahip oldukları zaman yönelimlerine göre farklılık gösterdiğine ilişkin detaylı bir çalışma ise literatürde 2008 yılında Philip G. Zimbardo ve John N. Boyd tarafından yapılmıştır.“The Time Paradox: The New Psychology of Time That Will Change Your Life (Zaman çelişkisi: Hayatınızı değiştirecek yeni zaman psikolojisi)”isimli çalışmada, Zimbardo ve Boyd, yaptıkları araştırmadan elde ettikleri sonuçlara dayanarak, her bir bireysel yatırımcının farklı bir zaman yönelimine sahip olduğunu tespit etmiş ve alınan yatırım kararlarının sahip olunan bu farklı zaman yönelimlerine göre değişiklikler gösterdiğini belirtmiştir. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci giriş bölümünde problemin durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi ve araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiştir. İkinci bölüm olan kavramsal çerçeve bölümünde; yatırım kavramı ve yatırım kararını etkileyen unsurlar ele alınmıştır. Bu bağlamda, belirsizlik, risk ve getiri konuları açıklanmış, sonrasında yatırım analiz teknikleri incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, yatırım kararı modelleri detaylı olarak açıklanmıştır. Bu çerçevede literatürdeki tüm geleneksel ve davranışsal modeller ele alınmıştır. Daha sonra, bu araştırmada bahsi geçen ve yatırım kararlarında rol oynanan literatürdeki tüm yanılsama ve eğilimler detaylı olarak açıklanmıştır. Sonrasında, zaman yönelimi ve zaman yönetimi konuları detaylı olarak belirtilmiştir. Zaman yönetimi bölümünde bireylerin çocukluk, ergenlik ve gençlik zaman dönemleri incelenmiştir. Zaman yönelimi bölümünde ise, Philip Zimbardo ve John Boyd'un (2008) zaman yönelimi araştırması adlı çalışma detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümde bireylerin sahip olduğu geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman yönelimleri detaylı olarak açıklanmıştır. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde, bireysel yatırımcıların zaman yönelimleri ile yatırım davranışları arasındaki ilişkileri incelemek üzere, 400 bireysel yatırımcı üzerinde yapılan araştırma yer almaktadır. Araştırmanın bu bölümünde, araştırmanın ölçekleri ve özellikle zaman yönelimi ölçeği detaylı olarak ele alınmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde, yapılan bu araştırmanın bulguları ve tespit edilen bulguların yorumları bulunmaktadır. Yapılan araştırmada, bireysel yatırımcıların sahip olduğu zaman yönelimleri ile verdikleri yatırım kararları arasında kısmi bir ilişki tespit edilmiştir. Tezin sonuç bölümünde, hipotez testlerinden ve araştırma sorularının cevaplarından yola çıkılarak elde edilen bulgular, literatür taraması neticesinde ulaşılan bilgiler eşliğinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making behaviors of individual investors are explained by traditional and behavioral finance theories. In traditional finance theory, investors are thought to prefer based on rational facts. A detailed study which is about individual investors' tendency to make investment decisions vary according to individual investors' time orientation differences, was made in the literature by Philip G. Zimbardo and John N. Boyd in the year 2008. In the study of The Time Paradox: The Time Paradox: The New Time Psychology That Will Change Your Life, Zimbardo and Boyd stated that individual investors have different time orientations and that their investment decisions differ according to these time orientations, based on the results of the research. The thesis consists of four chapters. In the first introductory section, the state of the problem, the aim of the research, the importance of the research and the limitations of the research are stated. In the second section which is also conceptual framework, the concept of investment and the factors that affect the investment decisions are discussed. In this context, uncertainty, risk and return issues are explained and then investment analysis techniques are examined. In this section, investment decision models are also explained in detail. In this context, all traditional and behavioral models in the literature are discussed. Then, all the illusions and trends in the literature mentioned in this research, which played a role in investment decisions, are explained in detail. Afterwards, time orientation and time management issues are explained in detail. In the time management section, the childhood, adolescence and youth time periods of the individuals are examined. In the third part of the thesis, 400 individual investors are researched to examine the relationships between time trends and investment behaviors of individual investors. In this part of the study, the scales of the study especially the time orientation scale are discussed in detail. In the fourth part of the study, the findings of this research and the interpretations of the findings are given. As a result of the research, a partial relationship was determined between the time orientations of individual investors and their investment decisions. In the conclusion part of the thesis, the findings obtained from the hypothesis tests and the answers to the research questions were interpreted with the information obtained as a result of the literature review.