Kadın girişimcilerin kullandıkları sosyal ağlar üzerine bir araştırma: Antalya ili örneği
A research on social networks used by women entrepreneurs: An examination in Antalya city
- Tez No: 604772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NURAY ATSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyal ağların firma ve iş yaratma sürecindeki rolünün anlaşılması araştırmacıların ve uygulamacıların gittikçe ilgisini çeken bir konudur. Sosyal ağlar, girişimcilik süreci için gerekli bilginin ve kaynakların akışını ve değişimini sağlayacak kanallar vazifesi görür. Girişimciler işletmelerine ilişkin kararlar almak, problemleri çözmek ve başarıyı planlamak için kişisel ve profesyonel ağlarını kullanırlar. Literatürde kadın ve erkek girişimcilerin kullandıkları sosyal ağların kompozisyonu, yapısı ve içeriğinin farklılaştığı ve buna göre ekonomik sonuçlarının da değiştiği öne sürülmektedir. Ancak özellikle yerli literatürde bu konudaki çalışmaların sayısı kısıtlıdır ve yeni araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada giderek artan bir popülasyona sahip olan kadın girişimcilerin kullandıkları sosyal ağların neler olduğu ve girişimlerinin yaşam evrelerine göre ağlarında farklılaşma olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarının, Türkiye'deki kadın girişimcilerin sosyal ağ kullanımına ilişkin bilgi üretimine katkı sağlaması beklenmektedir. Bu tezde yapılan araştırma nitel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Organize Sanayi Derneği'ne üye, orta veya büyük ölçekli imalat işletme sahibi kadın girişimciler ile oluşturmuştur. Toplam 17 kadın girişimci ile görüşülmüştür. Katılımcılar ile yüz yüze görüşme yapılarak yarı-yapılandırılmış görüşme soruları yöneltilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Çalışmanın bulguları, kadın girişimcilerin girişimlerini kurarken ve büyütürken dört sosyal ağ türünü kullandıklarını ve bu ağlarından beş farklı şekilde faydalandıkları göstermiştir. Girişimlerin büyüme aşamasında kadın girişimciler, sivil toplum örgütlerini, danışmanlarını, müşterilerini ve tedarikçilerini kişisel ağlarına katarak daha güçlü birer bağ haline getirme eğilimi göstermişler.
Özet (Çeviri)
Understanding the role of social networks in the process of creating firms and jobs is a topic of increasing interest to researchers and practitioners. Social networks serve as channels for the flow and exchange of information and resources necessary for the entrepreneurial process. Entreprenuers use their personal and professional networks for taking decisions related to their business, solving problems and planning their business success. In the literature, it is suggested that the composition, structure and content of social networks used by male and female entrepreneurs differ and their economic results change accordingly. However, especially in the local literature, the number of studies on this subject is limited and new studies are needed. From this point of view, in this study, what social networks are used by women entrepreneurs who have an increasing population and whether their initiatives differ according to their life stages are investigated. The results of the study are expected to contribute to knowledge generation on the use of social networks of female entrepreneurs in Turkey. The research done in this thesis is a qualitative study. The sample of the study consisted of female entrepreneurs who are the members of TOBB Women Entrepreneurs Council and Young Organized Industry Association and who have medium and large scale manufacturing company. A total of seventeen female entrepreneurs were interviewed. A face-to-face interview protocol was conducted with the participants and semi-structured interview questions were asked. The data obtained was analyzed by content analysis. The findings of the study showed that women entrepreneurs use four types of social networks to establish and grow their enterprises and benefit from these networks in five different ways. In the development phase of the initiatives, women entrepreneurs have tended to turn non-governmental organizations, consultants, customers and suppliers into stronger networks by incorporating them into their personal networks.