A study on using visual elements in assessing listening comprehension
Dinleme kavrama becerisinin ölçülmesinde görsel ögelerin kullanılmasının etkisi üzerine bir çalışma
- Tez No: 605006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği bir ortamda görsel ögelerin dinleme kavrayışı üzerine olan etkisini incelemeyi hedeflemektedir. Atılım Üniversitesi'nden 100 adet B1 (CEFR) seviyesinde katılımcı seçilmiştir. Uygulama olarak geleneksel bir dinleme sınavı, sınav kâğıtlarında fotoğraflar bulunan bir dinleme sınavı ve girdi olarak video kullanan bir dinleme sınavı kullanılarak bu üç yöntemin öğrencilerin dinleme kavrayışı üzerine etkisinin olup olmadığı görülmeye çalışılmıştır. Farklı metin türlerindeki etkilerini görmek için, bu ölçümlerde diyalog ve ders anlatımı olmak üzere iki farklı metin türü kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, üç farklı grup toplam puanlar karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak, sınav kâğıtlarında fotoğraflar olan grup ve girdi olarak video kullanılan grup, geleneksel dinleme grubuna göre diyalog türü metinlerde anlamlı bir şekilde daha iyi sonuçlar vermiştir. Aynı üç grup için ders anlatımı türü metinlerde anlamlı bir sonuca varılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the impact of visual elements on listening comprehension in an EFL environment. A sample of 100 participants, B1 (CEFR) level students, from Atılım University was selected. A traditional listening test, a listening test with images on the assessment sheets and a listening test using a video as a channel of input were conducted to see if these three delivery methods have an effect on learners' listening comprehension. To see the difference between different listening text types, there were two different parts in this assessment; dialogue and lecture parts. Results indicated that there was not a significant difference between the three groups in terms of participants' overall assessment scores. However, the learners in the listening test with images on the assessment sheet and the learners in the listening test with video as a channel of input performed better than their peers in traditional listening group in terms of dialogue comprehension scores. There was not a significant difference between the three groups in terms of lecture comprehension scores.