Dijital okuryazarlık hakkında lise öğrencilerinin kendilerine ve anne-babalarına yönelik görüşleri Kırıkkale ili örneği
High school students' opinions on digital literacy on self and mother-faters example of Kirikkale
  1. Tez No: 605588
  2. Yazar: YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, dijital okuryazarlık hakkında lise öğrencilerinin kendilerine ve anne-babalarına yönelik görüşlerini belirlemek ve bu görüşleri belirli değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kırıkkale ilinde öğrenimine devam eden lise öğrencileri arasından çok aşamalı küme örnekleme yöntemiyle seçilen 500 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler“Dijital Okuryazarlık Değerlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde dağılımın normalliklerine göre Bağımsız Örneklem t-testi, Bağımsız Örneklem Tek Boyutlu Anova testi, Kruskal Wallis H-testi ve Eşleştirilmiş Örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; lise öğrencileri kendilerini“Çok Yeterli”düzeyde dijital okuryazar olarak değerlendirmektedir. Lise öğrencilerinin kendilerine yönelik dijital okuryazarlık değerlendirmeleri cinsiyet ve aile gelir düzeyi açısından anlamlı farklılık gösterirken; yaş ve okul türü açısından anlamlı farklılık göstermemektedir. Lise öğrencileri anne-babalarını ise“Orta Yeterli”düzeyde dijital okuryazar olarak değerlendirmektedir. Lise öğrencilerinin anne-babalarına yönelik dijital okuryazarlık değerlendirmeleri öğrencilerin yaşına, okul türüne, aile gelir düzeyine; değerlendirilen anne-babanın cinsiyetine, yaşına, çalışma durumuna ve eğitim düzeylerine göre anlamlı farklılık gösterirken öğrencilerin cinsiyeti açısından anlamlı farklılık göstermemektedir. Lise öğrencilerinin kendilerine ve anne-babalarına yönelik dijital okuryazarlık değerlendirmeleri karşılaştırıldığında ise dijital okuryazarlık bakımından lise öğrencilerinin kendilerini anne-babalarından daha olumlu değerlendirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in accordance with the relational screening model in order to determine the opinions of high school students about themselves and their parents about digital literacy and to examine these views comparatively in terms of certain variables. The sample of the study consists of 500 high school students selected by multi-stage cluster sampling among high school students who continue their education in Kirikkale in 2018-2019 academic year.“Digital Literacy Assessment Scale”was used to collect data. Independent samples t-test, Independent Sample One-Dimensional Anova test, Kruskal Wallis H-test and Paired Sample t-test were used in the analysis of the obtained data. Research results present that high school students consider themselves as 'Very Sufficient' digital literate. Evaluation of digital literacy of high school students showed significant differences in terms of gender and family income; however, no significant differences in terms of age and type of school. High school students consider their parents as 'Intermediate Sufficient' digital literate. Digital literacy assessments of parents of high school students show significant differences according to the students' age, type of school, family income level; gender of the evaluated parents, age, working status and educational level, but they do not differ significantly in terms of students' gender. When digital literacy evaluations of high school students for themselves and their parents were compared, it was concluded that high school students evaluated themselves more positively than their parents in terms of digital literacy.