Nepeta fissa ve Nepeta nuda subsp. albiflora bitki türlerinin antioksidan aktivitelerinin farklı in vitro metotlar ile belirlenmesi ve fenolik içeriklerinin HPLC ile analizi
Determination of antioxidant activities of Nepeta fissa and Nepeta nuda subsp. albiflora by different in vitro methods and analyses of their phenolic compounds by HPLC
- Tez No: 607043
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BURSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç Nepeta nuda subsp. albiflora ve Nepeta fissa bitki türlerinin su ve etanol ekstrelerinin antioksidan özelliklerini tayin edilmesi ve fenolik bileşik içeriklerinin HPLC ile incelenmesidir. Nepeta nuda subsp. albiflora ve Nepeta fissa bitki türlerinin antioksidan aktivitelerini belirlemek için tiyosiyanat ile antioksidan aktivite tayini, ABTS radikal giderme aktivitesi, DPPH serbest radikal giderme aktivitesi, FRAP (ferrik iyonları indirgeme gücü) ve CUPRAC (kuprik iyonları indirgeme kapasitesi) in vitro biyoanalitik metotları olarak çalışıldı. Antioksidan çalışmalarda sonuçlar standart antioksidanlar BHA, BHT, tokoferol, troloks ve askorbik asit ile karşılaştırıldı. Bu çalışmada Nepeta nuda subsp. albiflora ve Nepeta fissa bitki türlerinin su ve etanol ekstrelerinin ABTS radikal giderme aktiviteleri, DPPH radikal giderme aktiviteleri, kuprik (Cu2+) iyonlarını indirgeme kuvveti ve ferrik (Fe3+) indirgeme kuvveti aktiviteleri orta düzeyde etki gösterdikleri tespit edildi. Ayrıca bitki numunelerinin HPLC ile fenolik bileşik tayinleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Nepeta fissa ve Nepeta nuda subsp. albiflora bitkilerinin her ikisinde de etanol ekstresi su ekstresine göre belirgin olarak en çok miktarda bulunan fenolik bileşik olmuştur. Ayrıca apigenin ve rosmarinik asit iki bitki türünde en fazla bulunan bileşikler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the antioxidant activities of ethanol and water extracts of Nepeta nuda subsp. albiflora and Nepeta fissa and evaluate the phenolic compounds of these plants by HPLC. In order to determine the antioxidant activity of these ligands and complexes; tiocyanate antioxidant assay, ABTS cation radical scavenging activity, DPPH∙ free radical scavenging activity, FRAP method (ferric ions reducing antioxidant potential), and CUPRAC method (cupric ions reducing antioxidant capacity) in vitro bioanalytical methods were studied. The results were compared to BHA, BHT, tocopherol, trolox, and ascorbic acid as standard antioxidant compounds. Aqueous and ethanol extracts of Nepeta nuda subsp. albiflora and Nepeta fissa presented moderate antioxidant potential on ABTS, DPPH, FRAP, and CUPRAC assays. Additionally, determination of phenolic compounds by HPLC were achieved for plant samples. It was determined that the ethanol extract was determined to contain higher phenolic compounds than to the water extract for both Nepeta nuda subsp. albiflora and Nepeta fissa. It was also determined that apigenin and rosmarinic acid were the major phenolic compounds for plant species.