Türkiye'de çalışma yaşamındaki hukuksal düzenlemelerin kadın istihdamına etkileri
Effects of legal regulations in working life in turkey on women employment
  1. Tez No: 607594
  2. Yazar: İSMİNAZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde toplumların çözmesi gereken sorunların başında işsizlik ve yetersiz istihdam gelmektedir. Bu sorunları çözüme ulaştırmak toplumların kalkınmışlık ve refah düzeyleri açısından büyük önem taşımaktadır. İstihdam sorunundan fazlasıyla etkilenen kesimlerin başında da kadınlar gelmektedir. Kadınların değişen ve esnekleşen çalışma şartları karşısında savunmasızlıkları daha da artmaktadır. Kadınların çalışma yaşamında yaşadıkları olumsuzlukları en aza indirebilmek için özellikle iş ve sosyal güvenlik hukukunda koruyucu düzenlemeler yapılmaktadır. Bu çalışmanın esas amacı, kadın ve sonrasında kadın işgücü olmanın getirdiği artılar ve eksileri uluslararası belgeler ışığında ve Türkiye uygulamalarında ele alarak yürürlükteki yasaların eksik yönlerini tespit etmek ve iyileştirmeye yönelik öneriler sunmaktır. Bu bağlamda, Türkiye'deki mevcut hukuksal düzenlemelerin, yıllar itibariyle kadın istihdamına etkileri karşılaştırmalı tablolar ile analiz edilmiştir. Türkiye'deki kadın istihdamına yönelik bu analiz yapılırken OECD ve TÜİK verilerinden yararlanılmıştır. Yıllar içinde kadın istihdamındaki değişikliği ortaya koymak için yapılan karşılaştırmalı analizler sonucu, Türkiye'deki mevcut hukuksal düzenlemelerin yasal anlamda var olmasının kadın istihdam oranlarında istenilen etkiyi yaratamadığı görülmektedir. Kadın istihdam oranlarının artırılabilmesi için hukuksal anlamda tanınan hakların çalışma yaşamında devletin etkin denetim mekanizması sayesinde uygulanabilir duruma getirilmesi ve bu denetimin sosyal politika ve diğer uygulamalarla da desteklenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, societies need to solve unemployment and inadequate employment at the beginning of the problems. Solving these problems is of great importance in terms of development and prosperity levels of societies. Women are among the most affected by the employment problem. Women's vulnerability to changing and flexible working conditions is increasing more. In order to minimize the negative effects of women in working life, protective regulations are made especially in labor and social security law. The main purpose of this study, the woman then being woman workforce brought about the pros and cons in the light of international documents and to identify missing aspects of the laws of Turkey in force by taking applications and to offer suggestions for improvement. In this context, the existing legal regulations in Turkey, as the effects of female employment years were analyzed with comparative tables. During this analysis of the women employment in Turkey were utilized the OECD and TSI data. The results of the comparative analysis conducted to demonstrate the changes in female employment over the years, the existing legal regulations in Turkey, the legal sense, we believe that there can not create the desired effect on female employment rates. In order to increase female employment rates, it is considered that legally recognized rights should be made workable by the state's effective supervision mechanism and this supervision should be supported by social policies and other practices.