Emniyet teşkilatında iş tatmini: Bolu Emniyet Teşkilatı
Work satisfaction in safety organization: Bolu Safety Organization
- Tez No: 607601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Güvenlik ihtiyacı insan ihtiyaçları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Güvenlik ihtiyaçları can güvenliğini ve tehlikelerden korunmayı kapsamaktadır. İnsanların her koşulda kendi başlarına güvenlik ihtiyaçlarını tatmin edemeyecekleri göz önüne alındığında güvenlik ihtiyacının tatmininde emniyet teşkilatlarının varlığı bir gerekliliktir. 6 Bu çalışmanın kapsamını; yaptıkları göreve göre idari, siyasi ve adli polis olarak üçe ayrılan polis teşkilatı oluşturmaktadır. Ayrıca bu çalışma, bu polislerin, iş tatmini düzeyleri ile iş tatmini düzeylerinin çalıştıkları birimleri, cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, rütbesi, şark görevi yapıp yapmadığı ve emniyet teşkilatındaki çalışma süresi gibi değişkenlere göre farklılığın olup olmadığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda Bolu Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapmakta olan polisler çalışmanın ana kitlesini oluşturmaktadır. Bu kapsamda da toplam 381 anket geri dönüşü sağlanmış, hatalı doldurulmuş olan anketler ayıklandıktan sonra 337 geçerli anket üzerinden t-testi ve ANOVA ile analizler yapılmıştır. Sonuç olarak, araştırma konusu olan değişkenlere göre (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, rütbe, şark görevi olması, kıdem ve çalışılan birim) Bolu Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapmakta olan emniyet teşkilatı üyelerinin iş tatmini düzeyinde bir farklılığın olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for security has an important place in human needs. Safety needs include life safety and protection from hazards. Given the fact that people cannot satisfy their own security needs under any circumstances, the existence of security organizations is a necessity in satisfying the security need. The scope of this study; they are divided into three groups as administrative, political and judicial police. In addition, this study reveals whether there are differences according to the variables such as job satisfaction levels, job satisfaction levels, gender, age, marital status, educational status, rank, status of orient service and working time in the security organization. In this respect, the police working in the Bolu Security Directorate constitute the main population of the study. In this context, a total of 381 questionnaires were returned. After completing the questionnaires which were filled out incorrectly, t-test and ANOVA analyzes were performed on 337 valid questionnaires. As a result, according to the variables (age, gender, educational status, marital status, rank, status of orient, seniority and unit of study), it was observed that there is no difference in the job satisfaction level of the members of the Bolu Police Department.