Hemsball oyun becerilerinin ortaokul öğrencilerinin dikkat düzeylerine etkisi
Hemsball skills in play of secondary student effect on levels of attention
- Tez No: 607924
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı 11-14 yaş grubu ortaokulda öğrenim gören çocuklara uygulanan Hemsball oyun beceri gelişim programının Bourdon Dikkat Testi ile belirlenen dikkat düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Deney ve kontrol grubu içeren ve deneysel çalışma niteliğindeki bu araştırmada ayrıca cinsiyet, yaş, kardeş sayısı gibi değişkenlerin dikkat düzeylerinden farklılık yaratıp yaratmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Zonguldak İli Karadeniz Ereğli ilçe sınırlarında faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardaki 11-14 yaş grubu ortaokul öğrencilerine 40 kontrol ve 40 deney grubu olarak uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu oluşturan deney ve kontrol grupları ile ön test ve son test ölçümlerine ilişkin karşılaştırmalar ilişkili ölçümler için T-Testi uygulanmıştır. Üçlü karşılaştırmalarda N
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the Hemsball play skill development program on the attention levels determined by the Bourdion test for high school students aged 11 to 14 years. In this study, which includes both experimental and control groups, the question is whether variables such as sex, age, and number of siblings are different from attention levels. In this study, 40 focus groups and 40 experimental groups were applied to 11-14 year old high school students in the schools of the Ministry of Education in the Black Sea Ereğli District of Zonguldak Province. in 2018-2019. Comparisons of pre-test and post-test measurements with the experimental and control groups making up the sample group of the study were applied to the T-test for the corresponding measurements. The Kruskal Wallis test was used because N