Benign eklem hipermobilite sendromu olan hastalarda femoral kartilaj kalınlığının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of femoral cartilage thickness in patients with benign joint hypermobility syndrome
- Tez No: 608634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN PAKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada Benign eklem hipermobilite sendromu (BEHS) olan hastalarda ultrasonografi (USG) ile ölçülen diz eklemi femoral kartilaj kalınlığını sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak tasarlanan bu klinik çalışmaya Eylül 2018-Temmuz 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon SUAM Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran, BEHS tanısı konulan 42 kadın hasta ve yaş olarak uyumlu 42 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Beighton kriterlerine göre 4 ve üzeri skor alan ve aynı zamanda revize Brighton kriterlerini karşılayan kişiler BEHS olarak kabul edildi. Her iki gruptaki katılımcıların sırt üstü yatar pozisyonda, dizler maksimum fleksiyondayken, suprapatellar bölgeden horizontal görüntüleme yapılarak femoral kartilaj kalınlığı medial, interkondiler ve lateral olmak üzere 3 farklı alandan ölçüldü. Hipermobil grupta hastaların diz ağrısı ve fonksiyonel durumu visuel analog skala (VAS) ve Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS) Türkçe versiyonu olan ile değerlendirildi. Bulgular: BEHS grubunda ölçülen tüm femoral kartilaj kalınlıkları kontrol grubundakine göre daha azdı (p0.05). Diz hipermobilitesi olan ve olmayan hastaların VAS ve KOOS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05) . Femoral kartilaj kalınlığı ile yaş arasında negatif korelasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the ultrasonographic measurements of the knee joint femoral cartilage thickness of patients with benign joint hypermobility syndrome (BJHS) and healthy individuals. Materials and Methods: This cross-sectional clinical study included 42 female patients diagnosed with BJHS and 42 age and body mass index -matched healthy individuals. Demographic data of the participants were recorded. Participants who were scored 4 or more according to the Brighton criteria and also met the revised Brighton criteria were considered as BJHS. Ultrasonographic measurements were performed from suprapatellar window with axial imaging while the participants in the supine position with the knees in maximum flexion. The femoral cartilage thickness in both knees was measured from 3 different areas including medial, intercondylar and lateral. The femoral cartilage thickness was measured from 3 different areas including medial, intercondylar and lateral with ultrasonograpgy (USG) by horizontal imaging of the suprapatellar region while the patient is in the supine position with the knees at maximum flexion. The knee pain and functional status of the patients in the hypermobile group were evaluated using the visual analog scale (VAS) and the Turkish version of the Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS). Results: All femoral cartilage thicknesses in the BJHS group were lower than in the control group (p 0.05). There was no statistically significant difference between VAS and COOS scores of patients with and without knee hypermobility (p> 0.05). There was a negative correlation between femoral cartilage thickness and age.