Nazal polipoziste cerrahi ve medikal tedavinin nazal konjesyon indeksine etkisi
Change in nasal congestion index after treatment in patients with chronic rhinosinusitis with nasal polyposis
  1. Tez No: 609039
  2. Yazar: SERAP ŞAHİN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI ŞAHİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Nazal polipozis etyolojisi tam olarak bilinmeyen nazal ve paranazal sinüs mukozasının kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Temelde cerrahi ve medikal olarak sınıflandırabileceğimiz birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu çalışmada cerrahi yöntemlerden fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi ile medikal tedavilerden oral steroid tedavisinin bu hastalık üzerindeki etkinliği karşılaştırıldı. Bu çalışmada amacımız; nazal polipli kronik rinosinüzit tanısı alan hastalarda cerrahi ve medikal tedavinin etkinliği arasında fark olup olmadığını saptamaktır. Çalışmamız Ekim 2014-Mart 2015 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde gerçekleştirildi. Yaş aralığı 18-65 olan 41 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar cerrahi ve medikal olmak üzere iki gruba randomize edildi. Hastalara tedavi öncesi ve tedavi sonrası üçüncü ayda objektif testlerden akustik rinometri, nazal mukosiliyer klirens, nazal muayene skoru bakıldı. Subjektif testlerden vizuel analog skalası ve sinonasal outcome test-20 skalası uygulandı. Akustik rinometri parametreleri kullanılarak konjesyon indeksleri hesaplandı. Grupların tedavi öncesi ve sonrası, gruplar arasında tedavi ile ölçülen bu değerlerin değişimi arasında fark olup olmadığı incelendi. Bu istatiksel incelemeler Wilcoxon signed-ranks test ve Mann Whitney U testi ile yapıldı. Sonucunda her iki tedavi arasında konjesyon indeksleri yani konkaların hiperreaktiviteleri ve diğer objektif ve sübjektif testler açısından fark olmadığı görüldü. Yani nazal polipozis tedavisinde her iki yöntemin de eşit etkinliğe sahip olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Background: The management of chronic rhinosinusitis with nasal polyposis (CRSwNP) involves both surgical and medical approaches, and remains a controversial subject. Objective: The objective of this prospective, randomized, controlled trial was to compare the medical and surgical treatments of CRSwNP in terms of their effect on the nasal congestion index (NCI). Methods: Forty-eight patients with CRSwNP were randomized either to medical or surgical therapy. Pretreatment and 3- and 6-month posttreatment assessments of the visual analog scale score, the 20-Item Sino-Nasal Outcome Test, saccharine clearance time, nasal endoscopy, and NCI measurement with acoustic rhinometry were performed. Forty-one subjects were included in the analysis. Results: Both the medical and surgical interventions for CRSwNP resulted in significant improvement in the visual analog scale score, 20-Item Sino-Nasal Outcome Test, saccharine clearance time, and nasal endoscopic examination scores. There was no difference between the two groups in terms of the percentage change from baseline for any of the parameters at the 6-month posttreatment assessment. NCI showed no significant difference from baseline. Similarly, no significant difference was found between the medical and surgical groups in terms of their effect on the NCI (p > 0.05). Conclusion: Because NCI does not correlate with standard subjective measures in outcomes for this group of patients, it cannot be used as an outcome measurement of treatment of subjects with CRSwNP. Results of this prospective randomized study did not find any additional benefit of surgical therapy over medical therapy in subjects with CRSwNP.