Undergraduate students' perceptions about animation based materials used in basic electronic and electronic components course
Lisans öğrencilerinin elektronik devre elemanları dersi için hazırlanan animasyon temelli öğrenme materyallerine karşı algısı
- Tez No: 609146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SAVAŞ AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çoklu ortam materyalleri eğitim sürecinin önemli bir bileşeni olarak kabul edilir. Bilgi teknolojileri geliştikçe, yeni tip animasyon tabanlı çoklu ortam öğrenme materyalleri ortaya çıkmış ve eğitim alanında yerini almıştır. Bu çalışma, birinci sınıf lisans öğrencilerinin elektronik devre elemanları dersinde kullanılan animasyon temelli öğrenme materyalleri ile ilgili algılarını incelemektedir. Bu araştırmada vaka çalışması metodu kullanılmıştır. Bir dönemlik derse ek materyal olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen animasyon tabanlı çoklu ortam öğrenme materyalleri 12 öğrenci tarafından kullanılmıştır. Görüşme ve anketlerden elde edilen verilerin detaylı analizi sonucunda altı tema ortaya çıkmıştır: Animasyona dayalı çoklu ortam materyallerinin tasarım bileşenleri, çoklu ortam materyallerinin diğer elektronik konularının öğretiminde uygulanması, animasyona dayalı çoklu ortam materyallerinin uygunluğu, zorluklar, animasyon tabanlı çoklu ortam materyallerini kullanmanın yararları ve öneriler. Araştırmanın nicel sonuçları, animasyon tabanlı çoklu ortam materyallerinin, elektronik devre elemanları kavramlarını öğretmek için faydalı, interaktif ve ilgi çekici olduğunu göstermiştir. Bu çalışmaya ait bulguların öğretim elemanları, çoklu ortam içerik geliştiricileri ve öğretim tasarımcıları için önemli katkıları olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multimedia materials are considered to be an essential component of the educational process. As information technologies evolve, new types of animation-based multimedia learning materials have emerged and taken its place in the educational arena. This study investigates first-year undergraduate students' perceptions towards the animation-based learning of basic concepts of electronics. The case study research was adopted for the study. Twelve students engaged in using multimedia learning materials, which were developed by the researcher, as supplementary to a one-semester course titled“Basic Electronic and Electronic Components.”The in-depth analysis of the data stemming from interviews and survey resulted in six themes: design components of the animation-based multimedia materials, implementation to other electronic subjects, appropriateness of the animation-based multimedia materials, challenges, benefits of using animation-based multimedia materials, and suggestions. Animation-based multimedia materials prove to be beneficial, interactive and engaging in helping students learn basic concepts about electronics. The findings of the study might have important implications for the instructors, multimedia content developers, and instructional designers.