Çokuluslu firmaların glokal pazarlama stratejileri: Coca-Cola Türkiye örneği
Glocal marketing strategies of multi-national companies: Coca-Cola Turkey sample
- Tez No: 609304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde çokuluslu firmalar, farklı ülkelerde başarılı olabilmek için o ülkelerdeki tüketicilerin istek ve beklentilerine uygun hareket etmelidir. Bu duruma paralel olarak ortaya çıkan glokal pazarlama anlayışı, çokuluslu ölçekte faaliyet gösteren işletmelerin yerel değerleri dikkate alarak pazarlama faaliyetlerini sürdürmesini ifade etmektedir. Çokuluslu firmaların glokal pazarlama stratejilerinin incelenmesi ve Coca-Cola'nın Türkiye'deki glokal pazarlama stratejilerinin araştırılması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden mülakat kullanılmış, Coca-Cola'da yönetici pozisyonunda görev yapan, uluslararası pazarlama konularına hakim bir uzmanla görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre The Coca-Cola Company'nin Türkiye vizyonu, sektöründe akla ilk gelen, en çok tercih edilen marka olmaktır ve başarılı glokal pazarlama stratejileriyle marka bunu başarmıştır. The Coca-Cola Company'nin glokal pazarlama stratejileri gereğince Türkiye'de çok kültürlü yapı, damak tadı, demografik yapı gibi konuları öne çıkardığı sonucunun elde edildiği çalışmada halkın değerleri ve hassasiyetlerinin dikkate alındığı belirlenmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre The Coca-Cola Company, glokal pazarlama stratejileri gereğince Türkiye'de sosyal sorumluluk projelerine önem vermekte, çok sayıda sosyal sorumluluk projesine katılmakta, bazılarına ise öncü olmaktadır. Şirkette yönetici olarak görev yapan katılımcının verdiği yanıtlarla bu sonuçların elde edilmesi çalışmanın sınırlılıkları kapsamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, multi-national companies should act in accordance with the wishes and expectations of consumers in those countries in order to be successful in different countries. The glocal marketing approach that emerged in parallel with this situation means that the companies operating on a multi-national scale continue their marketing activities considering local values. Investigating glocal marketing strategies of multi-national companies and researching glocal marketing strategies of Coca-Cola in Turkey constitute purpose of this study. In the study, qualitative research was used, interview has performed with an expert in Coca-Cola, who is in charge of international marketing. According to the obtained results, The Coca-Cola Company's vision of Turkey which come to mind first in the industry, it is to be the most preferred brand and the brand has succeeded with successful glocal marketing strategies. In accordance with The Coca-Cola Company's glocal marketing strategies, the results obtained in the study such as multicultural structure in Turkey, taste, demographic structure it was determined that values and sensitivities of the people were taken into consideration. According to the conclusions reached in the study, The Coca-Cola Company, accordingly glocal marketing strategies regard to social responsibility projects in Turkey, participates in numerous social responsibility projects, others are pioneers. Achieving these results through the responses of the participant, who served as a manager at Coca-Cola, is within the scope of limitations of the study.