Creating a statistical based automotive oriented machine translation engine
İstatistiksel bazlı otomotiv odaklı makine çevirisi motoru oluşturma
- Tez No: 609476
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin, çeviribilim öğrencileri, çevirmen adayları veya çevirmenler ile makine çevirisi konusunda temel düzeyde bilgi edinmek isteyen kişiler için İngilizce – Türkçe dil çiftinde makine çevirisi çıktılarının gösterildiği bir kaynak olması amaçlanmaktadır. Tez kapsamında otomotiv odaklı istatistiksel tabanlı makine çevirisi motoru geliştirilerek, motorun oluşturulma adımları ve motoru oluştururken karşılaşılabilecek sorunlar açıklanmıştır. İstatistiksel Makine Çevirisi motorunun İngilizce – Türkçe dil çiftinde nasıl işlediğini görmek isteyen kişiler, sürecin aşamalarına ilişkin bilgiler ve görseller bulabileceklerdir. İstatistiksel Makine Çevirisi motorunun oluşturulması için gerekli teknik adımları içeren bu çalışmanın gelecekte iş bulma kaygısı olan öğrenciler için faydalı bir kaynak olması beklenmektedir. Tezde kullanılan veriler sınırlı olduğundan, yüksek kaliteli makine çevirisi çıktısı elde etme amacı güdülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to be a source showing the machine translation outputs in the English - Turkish language pair for translation studies students, candidate translators, translators, and those who wish to obtain basic knowledge of machine translation. Within the scope of the thesis, the development of the automotive-oriented statistical-based machine translation engine, the steps of creating the engine and the problems that may be encountered while creating the engine are explained. Those who want to see how the Statistical Machine Translation engine works in the English - Turkish language pair will be able to find both information and illustrations regarding the stages of the process. This study which covers the steps of creating the Statistical Machine Translation engine is expected to be a useful resource for students who are concerned about finding jobs in the future. Since the data used in the thesis is limited, it is not intended to obtain high quality machine translation output.