Blood pressure trend estimation from ECG and multiple PPG data
EKG ve çoklu PPG verı̇lerı̇nden kan basıncı trendı̇ tahmı̇nı̇
- Tez No: 612616
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
PTT ölçümü kullanılarak kan basıncı tahmin edilmesi girişimsel olmayan ve manşetsiz bir ölçüm tekniğidir. Bu teknik kullanılırken, kan basıncı nabzı vücudun en az iki farklı noktasından ölçülmelidir. Nabzın vücudun bu noktalarına ulaşma zaman farkları hesaplanmalıdır. Bu tezde, PTT ölçümleri kullanılarak girişimsel olmayan ve manşetsiz kan basıncı değişimi tahmini irdelenmiştir. Bu amaca uygun olacak şekilde özel bir veri toplama sistemi tasarlamış ve deneysel ölçümler alınmıştır. Bu sistem, bir yüksek hızlı çekim yapan kamera ve EKG&PPG ölçümü yapabilen bir entegre devre elemanından oluşmaktadır. Entegre devre elamanı, işaret parmağından PPG ve 1 derivasyonlu EKG ölçümü için kullanılmıştır. Yüksek hızlı kamera ise yüzden Video PPG (vPPG) dalgası çıkarmak için kullanılmıştır. Yaşları 21 ile 30 arasında değisen 6'i erkek ve 4'si kadın olmak üzere 10 gönüllünün katılımıyla deneysel ölçümler alınmıştır. Her gönüllü için ayrı birçok veri toplama seansı düzenlenmiştir. Bu seanslardan ikisi gönüllüler dinlenme pozisyonundayken, diğer ikisi ise gönüllüler fiziksel aktivite yaptıktan hemen sonra düzenlenmiştir. Gönüllülere fiziksel aktivite yaptırılarak, seanslar arası kan basıncı değerlerinin değiştirilmesi hedeflenmiştir. PTT ve kan basıncı arasındaki doğrusal ilişki irdelenmiştir. Son olarak, bu tez çalışmasında PTT ölçümü yapılarak ve kan basıncı değişimi tahmini yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blood pressure (BP) measurement using Pulse Transient Time (PTT) is noninvasive cuff-less measurement technique. In this technique, blood pressure pulse is measured from at least two sites of the body. The difference between arrival time of the blood pressure wave to these locations is measured. In this thesis, cuff-less noninvasive blood pressure estimation technique based on PTT measurement is investigated to estimate blood pressure trending. For this purpose, a data collection setup is built. The setup consists of high speed RGB camera and ECG&PPG IC sensor. The camera is used for extracting video PPG (vPPG) signal from the subject's forehead. The IC sensor is used to acquire fingertip PPG and 1 Lead ECG. The experimental data is acquired from 10 volunteers (6 male and 4 female), aged from 21 to 30. For each subject, many data recording sessions are held. Two of the sessions are in rest position and the other two are after exercise to differentiate blood pressure levels among sessions. PTT of each subject for every session is extracted by further processing of the recordings at these sessions. Relation between PTT values and measured blood pressure values by using a gold standard blood pressure measurement device with cuff are investigated using linear regression. Inverse relation is found between PTT and BP. In conclusion, it is showed that blood pressure trending can be estimated by using PTT.