Farklı trombosit konsantrelerinin palatal yara iyileşmesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different platelet concentrates on palatal wound healing
- Tez No: 613424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAY USLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, AFG ve i-PRF'nin palatal bölgedeki yara iyileşmesi ve postoperatif rahatsızlıklar üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, SDG ihtiyacı olan 36 hasta üç gruba ayrıldı. Palatal donör bölgelere AFG (n=12) veya i-PRF (n=12) uygulanarak, kontrol grubuyla (n=12) karşılaştırıldı. 3, 7, 14. gün ve 1. aydaki kontrollerde H2O2 testi, VAS, MMS skalası ve LTH indeksi ile yara iyileşmesi değerlendirildi. Kanama 3. ve 7. günlerde değerlendirildi. Palatal doku kalınlığı başlangıç, 1.ay ve 3. ayda ölçüldü. Bulgular: Epitelizasyon 14. günde test gruplarında kontrol grubuna göre yüksekti(p0.05). Sonuç: AFG ve i-PRF yara iyileşmesini hızlandırarak ve postoperatif morbiditeyi azaltarak iyileşmesi sürecinde olumlu etkilere sahiptir. Bu çalışmanın sınırlamaları dahilinde AFG yara iyileşmesinde, i-PRF'ye göre daha üstün özellikler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of AFG and i-PRF on palatal wound healing and postoperative discomfort. Material and Method: In this study, 36 patients in need of FGG were divided into three groups. AFG (n=12) or i-PRF (n=12) was applied to donor sites and compared to control group (n=12). Wound healing with H2O2 test, VAS, MMS scale and LTH index were evaluated on the 3rd, 7th, 14th day and 1st month. The bleeding status was evaluated on 3rd and 7th days. Palatal tissue thickness was measured at baseline, 1st month and 3rd month. Results: Epithelialization was higher in the test groups on the 14th day than the control group(p0.05). Conclusion: AFG and i-PRF have positive effects on the healing process by accelerating wound healing and reducing postoperative morbidity. Within the limitations of this study, AFG has superior properties in wound healing compared to i-PRF.