Aile şirketlerinin kurumsallaşması ve kurumsallaşma uygulamaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on family businesses and institutionalization practices
- Tez No: 614220
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aile şirketleri, özel sektör içinde en büyük paya sahip olan kuruluşlardır. Bu firmalar kendilerini geliştirmek ve varlıklarını devam ettirmek amacıyla ileri dönük uzun vadeli olarak planlar ve çalışmalar yapmak zorundadırlar. Ekonomi ve piyasalarda değişkenlik gösteren koşullar ve diğer etkenlere karşı koyarak aile şirketlerinin varlıklarını devam ettirmeleri ve yönetime gelecek olan aile bireylerinin işletmeleri devam ettirmeleri oldukça zorlaştırmıştır. Bu yüzden karşılaşılacak zorlukları kolaylaştırmak ve ayak uydurmak için değişken koşullara kurumsallaşma yoluyla daha kolay uyum sağlayabilmektedir. Aile şirketinin genel olarak anlamı bir ailenin veya bir aile bireyinin herhangi bir sektörde iş kurarak kendi soyundan gelen kuşaklara işleri devretmesi veya birlikte yönetmesidir. Yani; ailenin kurulan işin sorumluluğunu aldığı, idarede yetkinin tek bir patronun elinde ve çoğunlukla da işin merkezinde bulunduğu bir örgüt şeklinden bahsedilmektedir. Aile şirketlerinin kurumsallaşması kapsamında, firmanın yaptığı iş fark etmeksizin yönetim de belli başlı kuralların olduğu ve yasalara uyum sağlayan yönetim şeklinin belirlenmesidir. Sonuç olarak işletmenin çalışmasındaki süreçlerde bulunan kuralların yazılı olması, bir aile anayasası olarak adlandırılabilecek şekilde düzenin kurulması gerekir. Bu anayasa yönetim kuruluna gelecek ikinci nesillerde kuralların devam etmesi düzenin ve disiplinin sağlanması için önemlidir. Çalışma yaşamında iş ve akrabalık durumlarının birbirlerine karışmaması gerekmektedir. Bu durum aile şirketlerinde bazı avantaj ve dezavantajlara neden olmaktadır. Her aile şirketinin yönetim şekilleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu durum şirketlerin içinde bulunduğu durumlara göre değişiklik göstermektedir. Çalışmanın ilk bölümünde aile şirketlerinin özellikleri, yapıları, karşılaştıkları durumlar ve yapısı açıklanmıştır. İkinci bölümde aile şirketlerinin kurumsallaşması ve kurumsallaşmanın özellikleri, faydaları, etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Family companies are the companies that have the largest share in the private sector. These companies have to make long-term plans and studies in order to develop them selves and maintain their assets. By putting conditions and other factors in the economy and markets, it has made it difficult for the family companies to continue their existence and to continue the businesses of the family members. Therefore, they are more easily adapted to the changing conditions by institutionalization to facilitate and keep pace with challenges. In general, the meaning of a family company is that a family or a family member establishes a business in any sector, transferring or managing business to generations of their descendants. So; it is mentioned that the family takes responsibility for the established work, the authority in administration is in the hands of a single boss and mostly in the center of the work. Within the scope of institutionalization of family companies, management is defined as the rules governing laws and regulations. Consequently, the rules in the processes of the operation of the enterprise should be written and these rules should be written and the order should be established in a way that can be called a family constitution. The continuation of the rules in the second generations to this constitutional board is important to ensure order and discipline. Work and kinship situations should not interfere in working life. This situational so causes some advantages and disadvantages of family companies. Each family company's management style differs from one another. This situation varies according to the situation of the companies. In the first part of study, the characteristics, structures, conditions and structure of family companies were explained. In these cond part, the institutionalization of family companies and the features, benefits and effects of institutionalization have been studied.