Exploring in-service english teachers' beliefs about using web 2.0 tools and telecollaboration in language teaching and learning process
Planlı davranış teorisi ile ingilizce öğretmenlerinin uzaktan işbirliğine dayalı öğrenme ortamı ve web 2.0 araçlarını dil öğrenim ve öğretim sürecinde kullanım niyetlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 614681
  2. Yazar: RUMEYSA YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu nitel araştırmada öğretmenlerin davranışsal, normatif ve kontrol inançları sınıflarda Web 2.0 araçları ve uzaktan işbirliği kullanımları açısından incelenmektedir. Bu inançları açıklamakta ve İngilizce öğretmenlerinin uzaktan işbirliği ve Web 2.0 araçlarını dil öğrenme ve öğretme sürecinde kullanma niyetlerini gerekçelendirmede kuramsal çerçeve olarak planlı davranış teorisi kullanılmıştır. Planlı davranış teorisine göre, uzaktan işbirliği ve Web 2.0 araçlarını kullanmanın sonuçlarına yönelik öğretmenlerin tutumu davranışsal inançlar ile ilgilidir. Normatif inançlar uzaktan işbirliği ve Web 2.0 kullanımında öğretmenlere yönelik çevresel destek ve baskılara bağlıdır. Kontrol inançları ise, sınıfta uzaktan işbirliği ve Web 2.0 kullanımı üzerine algılanan davranışsal kontrolün temelini oluşturmaktır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler (n=10) ve katılımcıların 6 haftalık süreçte yazdığı yansıtma raporu (n=10) yoluyla toplanmıştır. Bulgular, öğretmenlerin uzaktan işbirliği ve Web 2.0 araçlarını kullanma niyetlerinin dört madde ile olan ilişkilerini arttırmadaki değerine dair inançlarıyla ilgili olduğunu göstermektedir. Bu maddeler içerik, uyumluluk (davranışsal inançlar), 21. yüzyıl öğrencilerinin beklentilerini karşılama yeteneği ve katılımcıların öğrenme ve etkileşime her zaman/her yerde erişim ile entegrasyon ve kullanımdaki yüksek öz yeterliliği (kontrol inançları)dir.Bu sonuçlar doğrıultusunda,öğretmen eğitimi programlayıcılarının bu çalışma sonucunda ortaya çıkan inançları,hizmetiçi öğretmen eğitimi hazırlarken göz önünde bulundurmları gerektiği tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study explored in-service teachers' behavioral, normative, and control beliefs regarding their intentions to use Web 2.0 tools and telecollaboration in their classrooms. The theory of planned behavior (TPB) was used as the theoretical framework (Ajzen, 1991) to explain these beliefs and justify in-service English teachers' intentions to use telecollaboration and Web 2.0 tools in language learning and teaching process. According to TPB, teachers' attitude towards the outcomes of using telecollaboration and Web 2.0 tools is related to behavioral beliefs, the normative beliefs that depend on support and pressure from surroundings of teachers to use telecollaboration and Web 2.0, and the control beliefs lay the foundation of perceived behavioral control over using telecollaboration and Web 2.0 in a classroom. Data were collected via semi-structured interviews (n=10) and reflection papers that participants submitted through the 6-week implementation process (n=10). Findings suggest that in-service teachers' intentions to use telecollaboration and Web 2.0 tools are related to their beliefs about the value of these technologies for fostering engagement with content, its compatibility (behavioral beliefs), its ability to meet the expectations of 21st century students (normative beliefs), the participants' high self-efficacy in use and integration with anytime/anywhere access to learning and interaction (control beliefs). From these results, it can be recommended that teacher training programmers should consider these beliefs while designing trainings for in-service teachers.