The role of the European Court of Justice in the process of European integration: A neofunctionalist analysis
Avrupa entegrasyonu sürecinde Avrupa Adalet Divanı'nın rolü: Neofonksitonalist analizi
- Tez No: 616727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışması, Neofonksiyonalizm çerçevesinde Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın (ABAD) Avrupa entegrasyonu sürecindeki rolünü değerlendirmektedir. Bu tezin temel argümanı, özerk bir siyasi aktör olarak ABAD'ın Birliğin politikalarını başarıyla etkilediği, siyasi elitlerin tercihlerini değiştirdiği ve Avrupa Birliği'ne entegrasyonun ivme kazandırılması ve sürdürülmesi için yasal ilkelerin oluşturulmasında ve de özellikle Neofonksiyonel mantık çerçevesinde 'spillover /yayılma' kavramına önemli katkılarda bulunduğudur. Tezin ilk bölümü, ABAD'ın çeşitli rol anlatımlarını ve Neofonksiyonalizm çerçevesinde 'spillover/yayılma' kavramının açıklamaktadır. Bu tez, Neofonksiyonalizmi temel teorik çerçeve alarak, Avrupa entegrasyonu sürecinde ABAD'ın rolü analiz etmektedir. Tezin ikinci bölümü, ABAD'a genel bir çerçeve sunar ve Neofonksiyonel analiz kapsamında ABAD'ın rolünü değerlendirmektedir. Tezin üçüncü bölümü, 'karşılıklı tanıma ilkesi' ve 'unutulma hakkı' olmak üzere ABAD'ın Avrupa entegrasyonunu etkilemek için spillover/yayılma ürettiğini doğrulamak amacıyla iki belirgin örnek sunmaktadır. Bu ilkeler ABAD'ın Avrupa entegrasyonunu etkilemek için spillover/yayılmalar ürettiğini doğrulamaktadır. Bu çalışma, Neofonksiyonalizm çerçevesinde ABAD'ın Avrupa Birliği politikalarını başarılı bir şekilde etkileyen spillover/yayılma etkileri yarattığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the role of the European Court of Justice (ECJ) in the process of European integration under Neofunctionalism. The main argument of the thesis is that the ECJ, as an autonomous political actor, has successfully influenced the Union's policies, changed the political elites' preferences, and made substantial contributions to creating legal principles to foster and maintain the momentum of European integration under the Neofunctional logic, especially the notion of spillover. Chapter 1 introduces various narratives of the role of the ECJ and the notion of spillover under Neofunctionalism. Neofunctionalism is taken as the primary theoretical framework to analyze the role of ECJ during European integration in this thesis. Chapter 2 offers an overview of the ECJ and assesses the role of the ECJ under a Neofunctionalist analysis. Chapter 3 provides two legal principles elucidated by the ECJ within the integration process: 'the mutual recognition principle' and 'the right to be forgotten.' These principles corroborate that the ECJ produces spillovers to influence European integration. The thesis concludes that the role of the ECJ nicely dovetails with the concept of spillover under Neofunctionalism and that the ECJ produces spillover effects, which have successfully influenced the European Union's policies.