Effects of oxygenation in stratified reservoirs on concentrations of manganese and iron in bottom sediments
Tabakalaşmış rezervuarlarda oksijenleştirmenin dip sedimandaki mangan ve demir konsantrasyonlarına etkisi
  1. Tez No: 617161
  2. Yazar: BUSE VURAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İçme suyu rezervuarlarında demir ve mangan birikimi önemli bir konudur ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için kontrol edilmelidir. Bu elementlerin birikmesi sadece boru hattı sistemlerini tıkamakla kalmaz, aynı zamanda armatürlerde ve çamaşırlarda lekelere neden olur. Ayrıca, özellikle hamile bayanların vücutlarına yüksek konsantrasyonlarda demir ve mangan alması, sağlık sorunlarına neden olur. Bu çalışma, sedimanlardan su kolonuna demir ve manganın salınım mekanizmasına odaklanmakta ve bu salınımın önlenmesi için yöntemleri incelemektedir. Deneylerde hipolimnetik havalandırma, asit-baz durumu ve termal tabakalaştırmanın demir ve mangan konsantrasyonları üzerine etkileri incelenmiştir. Deneyler, su sütunundaki Toplam Fe ve Fe2+ konsantrasyonlarının, oksijensiz ortamın oluşutğ hipoksi su kolonundae havalandırma uygulaması durumunda zaman içerisinde azaldığını göstermiştir. Benzer bir davranış mangan konsantrasyonları için de geçerli olmaktadır. Fakat alkali su koşullarında, suda çözünmüş Mn konsantrasyonu havalandırma koşuluna göre daha az olmaktadır. Bu da demir ve mangan elementlerinin su kolonunun farklı asidite koşullarında farklı reaksiyon verdiklerinin göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Iron and manganese accumulation in drinking water reservoirs is a challenging issue and should be controlled in order to prevent their adverse effects on human health. Accumulation of these elements not only clogs pipeline systems but also causes stains on fixtures and laundry. In addition, high concentrations of iron and manganese, especially in pregnant women, lead to various health problems. This study focuses on the release mechanism of iron and manganese from the sediments to the water column and investigates the methods to prevent this release. The effects of lack of hypolimnetic aeration, acid-base condition and thermal effects on iron and manganese concentrations at the water column were investigated through laboratory experiments. Experiments showed that Total Iron and Ferrous Ion (Fe2+) concentrations in the water column decreased in time in the case of application of aeration in hypoxia conditions. A similar behaviour was also observed for manganese concentrations. However, the concentration of dissolved manganese (Mn) in alkaline water condition is observed to be less than the aerated water case. This is an indication that iron and manganese reacting differently under different acidity of water in consideration.