Cerrahi kliniklerinde kan transfüzyonu yapılan ve yapılmayan hastaların transfüzyona yönelik görüş ve beklentileri
Opinions and expectations of patients who applied blood transfusion and was not applied blood transfusion in surgical clinics
- Tez No: 618801
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma cerrahi kliniklerde kan transfüzyonu yapılan ve yapılmayan hastaların transfüzyon hakkındaki görüşleri ve transfüzyondan beklentilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı – kesitsel niteliktedir. Araştırmanın örneklemini cerrahi kliniklerdeki 15 Haziran 2019 – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında araştırmaya katılma kriterlerini sağlayan transfüzyon uygulanan (n=80) ve uygulanmayan (n=80) olmak üzere 160 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kan Transfüzyonu Yapılan Hastalara Ait Soru Formu”ve“Kan Transfüzyonu Yapılmayan Hastalara Ait Soru Formu”kullanılmıştır. İki grup arasında transfüzyon uygulanma durumuna göre transfüzyona yönelik görüş ve beklentiler ile demografik özelliklere göre transfüzyona yönelik genel bilgilerin dağılımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the opinions and expectations of blood transfusion of patients who applied blood transfusion and was not applied blood transfusion in surgical clinics. The research is descriptive- cross-sectional. The sample of the study consisted of 160 patients (transfused (n = 80) and did not transfused (n = 80) patients) who met the criteria for participation in the study between Fifteen June 2019 and Fifteen September 2019 in surgical clinics. In the study, Questionnaire for Patients who applied Blood Transfusion Patients“ and ”Questionnaire for Patients who was not applied Blood Transfusion" were used as data collection tools. The opinions and expectations of transfusion according to the transfusion status between two groups and the distribution of general information about transfusion were evaluated according to demographic characteristics.