Tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalardan alınan histeroskopik biyopsi örneklerinde cd34 ve cd 58 çalışması
Assesment of cd34 and cd58 at hysteroscopic biopsy samples which were taken from patients with recurrent pregnancy loss
- Tez No: 619861
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH TANER USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalarda proliferatif dönemde endometrial biyopsiler yapılarak CD34 ile boyanması sonucunda elde edilen preparatların anjiogenez/damarlanma açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmaya proliferatif dönemde tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalar ile canlı gebeliği olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmada toplam 28 kişi kullanılmış olup bunlardan 15 tanesi hasta grubunu, 13 tanesi ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 17.0 programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde ortalama değerler, dağılımlar, yüzde oranları verildi. Bunun yanı sıra iki değişkenli grupların karşılaştırmasında bağımsız değişkenler t testi, 2'den fazla değişkenli grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) kullanıldı. Ayrıca çalışmada çapraz tablolar kullanılarak analiz yapıldı ve bu şekilde korelasyonları da belirlendi. Analizlerden elde edilen sonuçlar daha önce konu ile ilgili yapılmış olan çalışmalarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the preparations obtained from the staining of endometrial biopsies of the patients with Recurrent Pregnancy Loss (RPC) in proliferative period according to the angiogenesis/vascularity. In this respect, patients with recurrent pregnancy loss in proliferative period and women with alive pregnancy participated to the study. A total of 28 individual used in the study, 15 of them constitute patients group and 13 of them control group. Data obtained from the study was analyzed with SPSS 17.0 (Statistical Package for Social Sciences). Means, frequencies and percentages were given at the analyses. In addition, independent samples t-test was used to compare two variables and One Way ANOVA to compare multiple variables. Also analyses were made by using cross tabs, in this way correlations were determined. Values determined with the statistical analyses compared with the results of the previous studies about this subject.