Başarı motivasyonu ve iş örgütlerinde yönetim: Orta ve üst kademe yöneticileri üzerine bir çalışma
Achievement motivation management at work organizations: A study based on middle and executive managers
- Tez No: 62316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET BAŞARI MOTİVASYONU VE İŞ ÖRGÜTLERİNDE YÖNETİM: Orta ve Üst Kademe Yöneticileri Üzerine Bir Çalışma GÜLEN, Ayşegül Yüksek Lisans Tezi İşletme Bölümü Tez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Mehmet YILDIZ Mayıs, 1998,234 Sayfa Bu çalışmanın ana amacı, yüksek başarı motivine sahip olan yöneticilerin özgeçmişleri arasında benzerliklerin ve/veya ortak özelliklerin varotup-olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla, özgeçmiş verilerinin n Başarı düzeyi üzerinde etkili ölup-olmadığı araştırılmıştır. Bolu ilinde değişik iş örgütlerinde orta ve üst düzey yönetici olarak görev yapan toplam 38 yöneticiye iki ayrı anket uygulanmıştır. Toplanan bilgilerin değerlendirilmesinde istatistik yöntemlerinden frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve tukey testi“SPSS for MS Windows”paket programından yararlanılarak yapılmıştır. ilk iki bölümde sekiz temel motivasyon kuramı ile birlikte Başarı Motivasyonu Kuramı incelenmiştir. Başarı Motivasyonu Kuramı içerisinde de; başarı, sosyal, güç ve bağımsızlık motivleri olmak üzere dört motiv ele alınmıştır. Son bölümlerde ise, yöneticilerin motivasyon yapılan (başarı, sosyal, güç ve bağımsızlık motivleri yönünden) ve özgeçmiş verileri incelenerek; başarı motivasyonu yüksek olan yöneticilerin ortak özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelime: Başarı Motivasyonu ve Yöneticilik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ACHIEVEMENT MOTIVATION AND MANAGEMENT AT WORK ORGANIZATIONS: A Study Based on Middle and Executive Managers GÜLEN, Ayşegül M.B.A. Thesis Department of Management Chairman of thesis: Assistant Prof. Dr. Mehmet YILDIZ May, 1998,234 pages The main purpose of this study was to investigate relation that may be exist between high achieving managers at work organization and their childhood relevant to parents and others at home. Two parts questionar was administratered to those who worked as high achieving managers at the work organizations in Bolu province. Collected data from 38 managers were analized by the methods- frequency distributions, percentages, mean, t-test, oneway analysis of varience, and tukey test through the“SPSS for MS Windows”package program. in the first two chapters, literature review has been made with regard to existing theories in Motivation. In particular, review focus on the Achievement Motivation, develope by David C. McClelland John W. Atkinson and others. Finaly, try has been made in order to find and the relation between high achieving managers motivations- (achievement, social, power and autonomy) and their childhood. The result indicated that there are some support for high archieving managers and their childhood.