ERRB4 geninde RS1026882 tek nükleotid polimorfizminin şizofreni hastalığı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relation of single nucleotide polymorphism of RS1026882 in ERBB4 gene with schizophrenia disease
  1. Tez No: 623203
  2. Yazar: ÖZGÜ TOPAKTAŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KARTALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Şizofreni genetik bileşeni olan multifaktöriyel bir hastalıktır ve Mendel tipi kalıtım göstermez. Aday genlerin tek nükleotid polimorfizmlerinin araştırılması şizofreni gelişiminde rol oynayan risk faktörleri hakkında fikir verebilir. İnsan ERBB4(v-erb-a erithroblastic leukemia viral oncogene homology 4) geninin şizofreni gelişiminde rolü olduğu düşünülmektedir. Bazı bağlantı (association), ifade ve hayvan çalışmalarının hastalık ile ERBB4 genindeki bazı tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNP) bağlantılı olduğu göstermesine rağmen, başka populasyonlarda yapılan çalışmaların sonuçları aynı olmamıştır. Bu çalışmada biz de ERBB4 rs1026882 SNP'inin bir Türk hasta grubunda şizofreninin ve klinik fenotiplerinin ortaya çıkmasındaki rolü konusunda veriler elde etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Psikiyatri polikliniği ve servisinde ayaktan veya yatarak tedavi edilen, DSM 5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı almış olan, 18-64 yaş arası 96 hasta kontrol grubu olarak da 100 sağlıklı gönüllü çalışmaya dâhil edildi. Hasta ve kontrol grubundaki her bireyden 2 adet EDTA'lı tüpe 3'er cc kan örneği alındı. Kan alınan 96 hastaya, çalışmayı yapan hekim tarafından yarı yapılandırılmış görüşme sonrasında sosyodemografik veri formu, Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği(SAPS) ve Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği(SANS), Kısa psikiyatrik değerlendirme ölçeği(KPDÖ), İşlevselliğin genel değerlendirilmesi(İGD) ölçekleri uygulandı. SNP genotiplemesi, PZR-RFLP (polimeraz zincir reaksiyonu - restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi) yöntemi ile gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grupları, genotip ve alel dağılımları arasındaki muhtemel farklılık için karşılaştırıldı. Bulgular: Yaptığımız hasta-kontrol çalışması, rs1026882 SNP'inin genotipik ve alelik dağılımları açısından taradığımız hasta ve kontrol grupları arasında önemli bir farklılık olmadığını gösterdi. Bu çalışmada şizofreni ve ilgili SNP ilişkisinin varlığını destekleyen yeterli kanıt bulamadık. ERBB4 SNP1026882'nin bazı genotiplerinin şizofreni hastalarında aktif intihar düşüncesi ve SANS ölçeği enerji ve istek azalması ile ilişkili olduğunu bulduk. Sonuçlar: Bulgularımız, araştırılan ERBB4 gen polimorfizminin şizofreni duyarlılığı üzerinde bir etkisinin olmadığını, ancak hastalığın negatif belirtilerine katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Daha büyük popülasyonlarda daha homojen alt gruplarda, farklı tanı yöntemleriyle genotip-fenotip ilişkisinin araştırılmasında fayda vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Schizophrenia is a multifactorial disease with a genetic component and it does not show Mendel type inheritance indications. Investigation of single nucleotide polymorphisms of candidate genes may provide insight into the risk factors involved in the development of schizophrenia. The human ERBB4 (v-erb-a erithroblastic leukemia viral oncogene homology 4) gene is thought to play a role in the development of schizophrenia. Although some association, expression and animal studies have shown that some single nucleotide polymorphisms (SNPs) in the ERBB4 gene are associated with disease, the results of studies in other populations have not been the same. In this study, we aimed to obtain data about the role of ERBB4 rs1026882 SNP on the occurrence of schizophrenia and clinical phenotypes in a Turkish patient group. Material and Method: A total of 96 healthy patients who were treated as outpatients or inpatients in the psychiatry outpatient clinic and diagnosed with schizophrenia according to DSM 5 criteria were included in the study as 100 healthy volunteers. 3 cc blood samples were collected from 2 EDTA tubes from each patient and control group. Sociodemographic data form, Positive Symptoms Assessment Scale(SAPS) and Negative Symptoms Assessment Scale(SANS), Brief psychiatric rating scale(BPRS), General assessment of functionality scales(GAS) were applied to 96 patients who were taken blood. SNP genotyping was performed by PCR-RFLP (polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism) method. Patient and control groups were compared for possible differences between genotype and allele distributions. Results: Our patient-control study showed that there was no significant difference between patient and control groups in terms of genotypic and allelic distribution of rs1026882 SNP. In this study, we could not find sufficient evidence to support the existence of the relationship between schizophrenia and related SNP. We found that some genotypes of ERBB4 SNP1026882 were associated with active suicidal ideation and SANS scale energy and interest in schizophrenia patients. Conclusion: Our findings show that the investigated ERBB4 gene polymorphism has no effect on the sensitivity of schizophrenia, but may contribute to the negative symptoms of the disease. In larger populations, it is useful to investigate the genotype-phenotype relationship with different diagnostic methods within more homogeneous subgroups.