Öğretmen adaylarının coğrafya derslerinde bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumları
Prospective teachers' attitudes towards computer-assisted education
- Tez No: 623925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojinin gelişimi her alana olduğu gibi eğitime de yansımıştır. Bu yansıma coğrafya eğitimini de etkilemiştir. Bu çalışmada, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü, Sosyal Bilgiler Eğitimi ve Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin coğrafya derslerinde bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi 1. ve 4. sınıf düzeyleri arasında, Sosyal Bilgiler ve Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı'nda eğitim gören öğretmen adayları katılmıştır. Gümüş ve Özüpekçe (2013) tarafından geliştirilen Bilgisayar Destekli Coğrafya Öğretimine Yönelik Tutum Ölçeği 47 sorudan oluşmaktadır. Çalışmada betimsel-nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmaya 77 kişi Coğrafya Eğitimi, 140 kişi Sosyal Bilgiler Eğitimi öğrencileri olmak üzere 217 öğretmen adayı katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology is reflected in education just as in every field. This reflection also affected geography education. In this study, it was aimed to determine the attitudes of the students of the Department of Turkish and Social Sciences Education, Department of Social Sciences Education and Geography Education to the computer-assisted education in the teaching of geography courses. Prospective teachers studying at the Social Studies and Geography Education Department between the 1st and 4th grades of the 2018-2019 academic year spring semester participated in the study. The Attitude Scale for Computer-Assisted Geography Teaching developed by Gümüş and Özüpekçe (2013), consists of 47 questions. In this study, the descriptive-quantitative research model was used. SPSS program was used to evaluate the research data. A total of 217 prospective teachers, 77 Geography Education and 140 Social Studies Education students participated in the study.