Vergi ceza hukuku yönüyle sahte fatura
False invoice according to tax criminal law
  1. Tez No: 626313
  2. Yazar: MEHMET FATİH KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Sahte fatura ya da günlük dildeki yaygın söyleyişle“naylon fatura”genel olarak bütün vergi sistemlerinin en önemli sorunlarından biridir. Sahte faturanın yaygınlaşması mali, sosyal ve ekonomik önemli olumsuzluklara neden olmaktadır. Ekonomik hayatta vergiyi doğuran olayla ilgili olarak düzenlenen en önemli belgelerden olan faturanın sahte düzenlenmesi veya sahte faturanın kullanımıyla etkin mücadele hala önemini korumaktadır. Bu nedenle sahte fatura düzenleme veya kullanma fiilinin VUK M. 359/b çerçevesinde, yargı kararları ve öğreti kapsamında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda konuyla ilgili olarak yargı kararları ve öğreti incelenerek uygulamada yaşanan sorunlar birlikte değerlendirilmiş; bütünsel bir analiz yapılarak, uygulamada yaşanan sorunlara dair çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda öncelikle fatura kavramı ve hukuki niteliği ile sahte fatura kavramı vergi ceza hukuku yönüyle ele alınmıştır. Daha sonra söz konusu fiile uygulanacak olan yaptırımların niteliği ile uygulanan yargılama usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
False invoice or in daily discourse nylon invoices is one of the most problem of all tax systems in general. The spread of false invoices causes significant financial, social and economic problems. The effective struggle against the issuing of false invoices or the use of false invoices, which is one of the most important documents based on the records in relation to the tax-generating event in economic life, remains its important. Therefore, within the framework the Article 359/b of Tax Procedure Law, this study aimed to examine the act of issuing or using false invoice with judicial decisions and doctrine frame work. In this context, judicial decisions and doctrine related issues are examined and problems in practice are evaluated together. After making holistic analysis, solutions were proposed for the problems in practice. In this context, first of all the concept of invoice and its legal nature and the concept of false invoice are focused in terms of tax criminal law. Then, the nature of the sanctions to be applied to the act and the trial procedure applied were analyzed.