Yabancı dilin 21.yüzyıl yetkinliklerinden iletişim becerisine etkisi konusunda 12.sınıf öğrencilerinin görüşleri: Hasanoğlan Atatürk Fen Lisesi örneği
12th grade students' opinions on the effect of foreign language on communication skills from 21st century competencies: The case of Hasanoğlan Atatürk Science High School
  1. Tez No: 913075
  2. Yazar: FURKAN ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsan dünyada var olduğundan beri, yaşamını sürdürebilmek için çeşitli beceriler geliştirmek durumunda kalmıştır. Dolayısıyla beceriler hayati önem taşımaktadır. 21.yüzyıl insanın hayatına farklı teknolojik araçlar ve şartlar getirmektedir. Bu araçlara ve şartlara hazır olmak için 21.yüzyıl becerileri geliştirilmelidir. Bu beceriler, farklı şekillerde tanımlanmakla birlikte temelde bu yüzyılda gerekli olan ve olacak beceriler olarak tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı; yabancı dilin 21.yüzyıl yetkinliklerinden iletişim becerisine etkisi konusunda 12.sınıf öğrencilerinin görüşlerini incelemektir. Araştırma nitel araştırma modeli kapsamında durum çalışması deseniyle oluşturulmuştur. Bu amaçla Ankara ili Elmadağ ilçesinde bir fen lisesinde öğrenim gören 12.sınıf öğrencilerden 26 öğrenci amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklemesiyle seçilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilere 6 soruluk görüş belirtme formu uygulanmıştır. Formdaki sorular, 21.yüzyıl becerileri, iletişim becerileri ve yabancı dilde iletişim becerileri boyutlarına odaklanmaktadır. Formda yer alan sorular 2 yabancı dil öğretmeninin ve 2 alan uzmanı akademisyenin görüşleri yönünde düzenlenmiştir. Veriler içerik analiziyle beş alt amaca göre 12 kategoride çözümlenmiş ve tablolaştırılmıştır. Veri çözümlenmesinde belirtilen güvenirlik değeri %96 olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, öğrenciler 21.yüzyıl becerilerini en çok sırasıyla bireysel yeterlilik, teknoloji ve sosyal ve çevresel yeterlilik olarak tanımlarken, iletişimi ise; duygu ve düşünce ifade etme, kendini, karşısındakini ve birbirini anlama, gereklilik ve ihtiyaç ve sözlü iletişim-konuşma kodlarıyla tanımlamaktadırlar. Yabancı dil öğretmenlerinin iletişim becerilerindeki özenlilik boyutuyle ilgili olarak, 23 öğrenci tarafından hepsi yeterince özenli olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sıra; öğrenciler iletişim becerilerinden alıcı becerilerde daha yetkindir. Alıcı becerilerde 16 öğrenci kendinin yeterli olduğunu belirtirken üretken becerilerde sadece 8 öğrenci kendini yeterli hissettiğini belirtmiştir. Ayrıca, öğrenciler iletişim araçları ve yolları olarak en çok teknolojiyi kullandıklarını ifade etmiştir. Öğrenciler 21. yüzyılda gerekli olan beceriler sorusuna en çok yazılım, yabancı dil ve yaratıcı düşünme ve üretme görüşlerini belirtmişlerdir. 21.yüzyılda haberdar oldukları beceriler sorusuna 10 öğrenci haberdar değilim olarak belirtmiştir. Daha sonra yaratıcılık en çok belirtilmiştir. Yabancı dil derslerinde geliştirdiğiniz ve en sık kullandığınız beceriler sorusuna öğrenciler konuşma ve dinleme becerileri olarak görüş belirtirlerken; yabancı dil derslerinde ve yabancı dil sınavlarında başarılı oldukları becerileri ifade ederken ise en çok sırasıyla dinleme ve okuma becerisi cevabını vermişlerdir. Öğrenciler, derslerde en çok konuşma ve dinleme becerilerini kullanmalarına rağmen konuşma becerisinde yeterince başarılı olamadıklarını vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
Ever since man has existed in the world, he has had to develop various skills to sustain his life. Therefore, skills are of vital importance. The 21st century brings different technological tools and conditions to human life. In order to be ready for these tools and conditions, different skills should be developed. These skills are called 21st century skills. Although these skills are defined in different ways, they are basically defined as the skills that are and will be necessary in this century. In this respect, the aim of the study is to examine the views of 12th grade students on the effect of foreign language on communication skills among 21st century competences. The research was designed as a case study within the scope of qualitative research model. For this purpose, 26 12th grade students studying in a science high school in Elmadağ district of Ankara province were selected by criterion sampling from purposeful sampling methods. Opinion form that has 6 question was applied to the students participating in the study. The questions in the form focus on the dimensions of 21st century skills, communication skills and foreign language communication skills. The questions in the form were organised according to the opinions of 2 foreign language teachers and 2 field expert academicians. The data were analysed and tabulated in 12 categories according to five sub-objectives by content analysis. The reliability value stated in the data analysis was found to be 96%. According to the results of the study, students defined 21st century skills as individual competence, technology, social and environmental competence, and communication as expressing feelings and thoughts, understanding oneself, others and each other, necessity and need, and verbal communication-speaking. Regarding the meticulousness dimension of foreign language teachers' communication skills, 23 students stated that all of them were meticulous enough. In addition, students are more competent in receptive skills among communication skills. While 16 students stated that they felt competent in receptive skills, only 8 students stated that they felt competent in productive skills. In addition, students stated that they mostly used technology as communication tools and ways. In response to the question of the skills required in the 21st century, students mostly stated software, foreign language, creative thinking and production. 10 students stated that they were not aware of the skills they were aware of in the 21st century. After that, creativity was mentioned the most. In response to the question about the skills you develop and use most frequently in foreign language lessons, the students stated speaking and listening skills, while the skills they were most successful in foreign language lessons and foreign language exams were listening and reading skills, respectively. The students emphasised that although they used speaking and listening skills the most in the lessons, they were not successful enough in speaking skills.