Çevrilmiş sınıf modelinin 6. sınıf öğrencilerinin solunum sistemi konusunda akademik başarıya etkisi
The effect of flipped class model on academic success in respiratory system of 6th grade students
- Tez No: 626455
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknoloji ile içselleştirilmiş yeni bir öğretim modeli olan Çevrilmiş Sınıf Modelinin Fen Bilimleri dersinde yer alan Solunum sistemi ünitesinin kavranmasında akademik başarıya etkisi incelenmektir. Araştırma 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde Ankara ili Mamak ilçesine bağlı bir ortaokulda 6.sınıfa devam etmekte olan toplam 54 öğrenci ile yürütülmüştür. Bunlardan 27 tanesi kontrol, 27 tanesi ise deney grubu olarak çalışmada yer almıştır. Araştırma yöntemi olarak; yarı deneysel desen kullanılmıştır. Kontrol grubu ve deney grubuna veri toplama aracı olarak, akademik başarı testi, öntest –sontest olarak uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin kestirimsel ve betimsel analizini yapmak için SPSS programından yararlanılmıştır. Bu programda verilerin dağılımlarının normalliğini incelemek için Shapiro-Wilk (S-W) ve normal çıkan sonuçları karşılaştırmak için bağımsız grup t-testi uygulanmıştır. Analiz sonucunda verilerimiz arasında 0.94 düzeyinde anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Çevrilmiş sınıf modeli ile geleneksel sınıf modelinde öğrenim gören iki grup arasında, anlamlı düzeyde bi farklılık vardır. Çevrilmiş sınıf modeli ile öğrenim gören deney grubunun, geleneksel sınıf modelinde öğrenim gören kontrol grubuna göre akademik başarısının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of the flipped classroom model, which is a new teaching model internalized with technology, on academic achievement in the understanding of the respiratory system unit in the Science course. The study was conducted with 54 students attending 6th grade in a secondary school in Mamak district of Ankara province in 2016-2017 academic year. Of these, 27 were in the study and 27 were in the study. Quasi-experimental design was used as research method. Academic achievement test was applied as a pre-test and post-test as data collection tool for the control group and experimental group. SPSS program was used to make the predictive and descriptive analysis of the obtained quantitative data. In this program, Shapiro-Wilk (S-W) was used to examine the normality of data distributions and independent group t-test was used to compare normal results. As a result of the analysis, a significant difference was found between our data at the level of 0.94. According to the findings of the study, a significant difference was found between the flipped classroom model and the two groups studying in the traditional classroom model. It was observed that the experimental group studying with the flipped classroom model had higher academic achievement than the control group studying in the traditional classroom model.