Stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışanların performansı üzerindeki etkisi ıIrak Kerkük Üniversitesi örneği
Impact of strategic human resources management on employee performance: The case of Kirkuk University
- Tez No: 627046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLMİRA KERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşletmeler tarafından günümüz koşullarında insan kaynakları konularının stratejik olarak incelenmesi oldukça önemli bir hal almaktadır. İç ve dış çevre koşullarının değişikliği sebebi ile yönetimde yeni anlayışlar oluşmakta olup işletmelerin çalışanlarını daha çok önemseme gerçeği ortaya çıkmıştır. Uyguladıkları insan kaynakları politikaları işletmelerinin kurumsal yapısından daha çok firmanın vizyonunu göstermektedir. Firmaların gelişime açık olmaları için personelleri için günümüz koşullarında değişime de açık bir yapıya hazır olduklarını göstermeleri hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışanları performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu incelemeden yola çıkarak, çalışmanın bölümlerinde strateji, stratejik yönetim, insan kaynakları yönetimi ve stratejik insan kaynakları yönetimi anlatılmıştır. Bu araştırmada genel amaç, stratejik insan kaynakları uygulamalarının çalışanların verimliliği üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu sebepten ötürü Irak Kerkük Üniversitesi'nin stratejik insan kaynakları uygulamalarının çalışanların verimliliği üzerindeki etkileri araştırılmış ve arasındaki ilişkiler saptanmaya çalışılmıştır. Irak Kerkük Üniversitesi'nde çalışan 350 personele anket uygulanmıştır. Geri dönüş 119 personelden olmuştur. 231 anket yeterli bilgi içermediğinden dolayı dahil edilmemiştir. Stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışan verimliliği üzerine etkisi teorik olarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic evaluation of human resources issues by enterprises in today's conditions becomes very important. Due to the change in internal and external environmental conditions, new approaches are formed in the management and the fact that the companies care more about the employees has emerged. The human resources policies they implement show the vision of the company more than the corporate structure of the enterprises. In order to be open to development, it is aimed for the personnel to show that they are ready for a structure open to change in today's conditions. In this thesis, the impact of strategic human resources management on employee performance is examined. Based on this review, strategy, strategic management, human resources management and strategic human resources management are explained in the sections of the study. The overall objective of this research is to reveal the impact of strategic human resources practices on employee productivity. For this reason, the effects of the strategic human resources practices of the Kirkuk University of Iraq on the productivity of the employees were investigated and the relationships between them were tried to be determined. A questionnaire was applied to 350 personnel working at Kirkuk University in Iraq. The return was from 119 staff. 231 surveys are not included since they do not contain enough information. The effect of theoretical human resources on strategic human resources management is determined