Görsel sanatlar öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik kaygı, tutum ve öz-yeterliğine ilişkin bir araştırma
A research on the anxiety, attitude and self-sufficiency of visual arts teacher candidates for the teaching profession
  1. Tez No: 627120
  2. Yazar: FATMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada, görsel sanatlar öğretmen adaylarının öz-yeterlik algıları ile mesleki kaygı durumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine karşı tutumlarına etkilerini incelemek ve farklı demografik özelliklere sahip gruplarda bu ilişki durumunu tespit etmek amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanan bu araştırmada veri toplama aracı olarak: literatür taraması, kişisel bilgi formu, görsel sanatlar öğretmen adaylarının öz-yeterlik algı düzeylerini belirlemek amacıyla 'Öz-Yeterlik Kaynakları Ölçeği', mesleğe karşı tutum değerlendirmesi için 'Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Tutum Ölçeği' ve mesleki kaygı düzeylerini ölçmek için 'Öğretmen Adaylarına Yönelik Mesleki Kaygı Ölçeği' nden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bolu ilinde bulunan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde 2018-2019 yılının bahar döneminde Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği programında öğrenimi devam eden lisans öğrencilerinden 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu 80 kişiyi kapsamaktadır. Arştırma, öğretmen adaylarının öz-yeterlik algıları çeşitli değişkenler açısından incelenerek, mesleki kaygıları ve tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi doğrultusunda hazırlanmıştır. Elde edilen verilere yönelik güvenirlik katsayısı ölçümü, değişkenler arasındaki farkların belirlenmesi aşamasında da SPSS (25.00 sürümü) paket programıyla gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t testi, Mann Whitney U testi ve Kruscal Wallis H testi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre yapılan değerlendirmeler sonucunda 80 kişi ile yürütülen bu araştırmada mesleki kaygı, öz-yeterlik ve tutum değişkenleri için; öz-yeterlik ve mesleki kaygı arasında düşük, pozitif bir ilişki; öz-yeterlik ve tutum arasında düşük, negatif bir ilişki; son olarak da tutum ve mesleki kaygı arasında düşük, pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Görsel Sanatlar, Öğretmen Adayı, Öz-yeterlik, Mesleki Kaygı, Tutum
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between self-efficacy perceptions of candidate visual arts teachers and professional anxiety situations and to examine its effects on teacher candidates regarding their attitudes towards the teaching profession and to determine this relationship in groups with different demographic characteristics. Prepared in accordance with the relational screening model, this study uses the following data collection tools: literature review, personal information form, a“Scale for Self-Efficacy Sources”to determine the self-efficacy levels of candidate visual arts teachers, a“Scale for Attitude towards Teaching Profession”to evaluate their attitude towards the profession, and“Professional Anxiety Scale for Teacher Candidates”to assess professional anxiety levels. The study population consists of the 1st and 4th grade undergraduate students who are enrolled in the Art Teaching Program at the Department of Fine Arts Education, Faculty of Education, Bolu Abant Izzet Baysal University (Spring semester, 2018-2019), which is located in Bolu, Turkey. The sample of the study included a total of 80 students. The study was conducted by determining the relationship between professional anxiety and attitudes by examining the perceptions of self-efficacy of teacher candidates in terms of various variables. Independent samples t-test, Mann-Whitney U-test and Kruscal-Wallis h-test were performed for cross-group comparisons with SPSS (version 25.00) package program during determination of differences between variables as well as reliability coefficient measurement for the data obtained. Performed according to the findings of the research conducted with 80 individuals, the analyses revealed a low-positive correlation between self-efficacy and professional anxiety, a low-negative correlation between self-efficacy and attitude; and finally, there was a low-positive relationship between attitude and professional anxiety with respect to the variables of professional anxiety, self-efficacy and attitude. KEYWORDS:Visual Arts, Teacher Candidate, Self-efficacy, Occupational Anxiety, Attitude