Hekimlerdeki anksiyete ve depresyon yatkınlığının üniversite ve devlet hastanesine göre ölçümü ve yorumu
Measurement and interpretation of anxiety and depression susceptibility among doctors by university and state hospital
  1. Tez No: 628133
  2. Yazar: SERKAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAY EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Anksiyete bozukluğu ve depresyon günümüzde yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır. Sağlık hizmeti sunan bireylerin bu rahatsızlıklara sahip olması topluma sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini düşürebilir ve toplum sağlığını etkileyebilir. Sistemsel olarak üniversite hastaneleri ve devlet hastaneleri birbirinden farklı kuruluşlardır. Bu iki sağlık kurumu türünün hangisinde çalışan doktorların anksiyete ve depresyona daha yatkın olduğu hastane anksiyete ve depresyon ölçeği ile araştırılmıştır. Aynı meslekten olup çalışma şartları farklı olan üniversite hastanesi hekimleri ile devlet hastanesi hekimleri üzerinde yapılan bu çalışmada, üniversite hastanesinde çalışan hekimlerin anksiyete ve depresyon yatkınlığının devlet hastanesinde çalışanlara göre daha fazla olduğu %95 güven düzeyinde gözlemlenmiştir. Hekim sağlığını korumak için hekimlerin çalışma şartları tekrar gözden geçirilmeli, hekimlerin anksiyete ve depresyona olan yatkınlıklarının sebepleri araştırılmalıdır. Anahtar Sözcükler Anksiyete, Depresyon, Devlet Hastanesi, Hekim, Üniversite Hastanesi
Özet (Çeviri)
Anxiety disorder and depression are among the common diseases nowadays. The fact that individuals providing health services have these ailments to society can reduce the quality of health services provided and affect community health. University Hospital and Public Hospitals are systematically different institutions from each other. In which of these two types of health institutions doctors work, which hospital is more prone to deoression and anxiety, was investigated with anxiety and depression scale. In this study on the state hospital doctors and university hospital doctors who have same profession and different working conditions, it was observed 95% confidence level that the doctors who work at the university hospital have more predisposition of the anxiety and depression than the state hospital doctors. To protect physician health, working conditions of physicians should be reviewed again, the reasons for the predisposition of physicians to anxiety and depression should be investigated. Keywords Anxiety, Depression, Public Hospital, University Hospital, Physicians