Avrupa kimliği ve yükselen aşırı sağ bağlamında Avrupa entegrasyonu
The European integration in the context of european identity and rising extreme right
  1. Tez No: 628454
  2. Yazar: SEHER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Avrupa Birliği günümüz uluslararası ilişkiler sistemindeki önemli aktörler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte ulusüstü bir yapı sergileyen Birlik, ekonomik alanda gerçekleştirilen entegrasyonu diğer alanlarda da gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Avrupa Birliği'nin derinleşme hareketleri ile birlikte Avrupa vatandaşlarının Birlik politikalarına olan desteğine duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu artan ihtiyaç ise Avrupa kimliği tartışmalarını gündeme taşımıştır. Çalışma Avrupa kimliğinin tarihsel süreç içerisinde ne şekilde ele alındığına odaklanmakta ve AB'nin kimlik konusundaki politikalarını incelemektedir. Diğer yandan Avrupa'da aşırı sağ parti ve hareketlerin yükselişe geçmesi ve Brexit gibi süreçler Avrupa entegrasyonunun ne şekilde devam edeceğinin sorgulanmasına yol açmakta ve Birlik'in geleceğine dair endişeleri arttırmaktadır. Bu kapsamda çalışmada aşırı sağın Avrupa'daki varlığı ve Brexit süreci ile birlikte Avrupa entegrasyonu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
he European Union is one of the significant actors in the international system. The EU has a supranational institutional structure and it aims to spread economic integration to other areas. The need of EU citizens' support for integration has increased because of widening processes in the EU. This increasing need has caused the discussions on the existence of a European identity. The study focuses on European identity by drawing a historical perspective and analyzes the identity policies of the European Union. On the other hand, rising extreme right in Europe and Brexit process has been a challenge for the future of European integration. In this context, the European integration is analyzed in terms of the existence of extreme right parties and Brexit process.