Fıkıh ilmi açısından ibadet-ücret ilişkisi
The relationship between worship and fee in Islamic law
  1. Tez No: 628791
  2. Yazar: SHUKRULLAH RAMEH SHAHRANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMEDDİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İslâmî literatürde ibâdet kavramının genel ve özel olmak üzere iki anlamı bulunmaktadır. Genel anlamda, Allah'a saygı göstermek, onun rızası için yaşamak, onun için bütün varlığa iyi davranmak ve yasakladığı günah ve kötülüklerden uzak durmaktır. İbadet, özel anlamda ise mükellefin yaratanına karşı boyun eğmesini simgeleyen, Allah ve resulü tarafından yapılması istenen belirli eylem biçimlerdir. Allah Tealâ ile kulların arasındaki bağ, kulların yapmış oldukları ibadetlerdir. En değerli ibâdetler ihlaslı ve karşılıksız yapılanlardır. İbâdetin gerçek manada yapılma amacı yalnızca Allah'ın rızasını kazanabilmek ve karşılığını ondan talep etmek olmalıdır.“Fıkıh İlmi Açısından İbadet-Ücret İlişkisi”başlıklı bu çalışmamızda ibadetler karşılığında ücret alınmasıyla ilgili halen güncel ve tartışma konusu olan fıkhi hükümler ele alınmıştır. Tez çalışmamızda farz ve vacip ibadetler karşılığında ücret almanın hükmü ele alınmış, ayrıca dini nitelikli diğer fiiller karşılığında ücret almanın hükmüne de yer verilmiştir. Sonuç itibariyle ibâdetlerde niyetin önemi ve müslümana özel olması vurgulanmış; kişinin kendisine vacip olan veya niyabetle yapılması caiz olmayan ibadetlerin ücret karşılığı yapılmasının caiz olmayacağı neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Islamic literature, the concept of worship has two meanings, general and specific meaning. In general terms, it is to respect Allah, to seek for his consent and to take care of all creation for his sake and to avoid sin and evil that he has forbidden. Worship, in a special sense, are certain forms of action, which symbolize the submission of the human being to the creator in the way taught by Allah and his apostle. The link between Allah and his creation/servants is the worship of the servants. The most valuable worship are those done with sincerity and with no wordly benefit. The purpose of worship in the real sense should be for the sake of Allah and demand a reward from him. In this study titled“The Relationship between Worship and Fee in Islamic Law”, the current and controversial fiqh rulings regarding receiving payment for doing worship are discussed. In our thesis the rulings of receiving a wage for fard and wajib worships is discussed, and the rulings of receiving a wage for other acts with religious nature is also included. In this study, the importance of intention and worship being solely for muslims is emphasized. As a result, it has been concluded that it is not permissible to earn a wage by performing worships that are obligatory in person or that are not permissible to be done by others.