Üniversite öğrencilerinde ağız özelliklerine dayanan Türkçe hataları
Pronounciation mistakes made by university students using the Turkish language
- Tez No: 63022
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİCAN ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Hi ÖZET Üniversite öğrencilerinin okuma ve konuşma sırasındaki ağız özelliklerine dayanan Türkçe hatalarını tespit etmek ve bunların sebeplerini ortaya koymak gayesiyle yapılan bu araştırma, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde 1995 - 1996 ve 1996 - 1997 öğretim yıllarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan denekler Abant İzzet Baysal Üniversitesinin çeşitli fakülte ve yüksek okullarında okuyan birinci sınıf öğrencileri arasından tesadüf? metotla seçilmiştir. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiş olup; birinci kısımda okuma; ikinci kısımda ise konuşmayla ilgili hatalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Okuma sırasında yapılan telâffuz hatalarını ve sürdürülen ağız özelliklerini tespit amacıyla deneklere iki metin okutturulmuş ve araştırmacı tarafından geliştirilen form doldurtturularak haklarında bilgi sahibi olunmaya çalışılmıştır. Bu bölümde deneklerden tamamı her iki metinde de en az bir kelimeyi yanlış telâffuz etmiştir. Birinci metindeki hata ortalaması %1.98, ikinci metindeki % 7.79; toplam hata ortalaması ise % 9.77 olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise konuşma sırasında yapılan Türkçe hatalarının tespitine çalışılmıştır. Bu bölümde de seçilen deneklerinIV tamamının telâffuzla ilgili çeşitli Türkçe hataları yaptıkları ve ağız özelliklerini az da olsa sürdürdükleri görülmüştür. Üniversite birinci sınıf öğrencileriyle yaptığımız bu çalışma, ilk ve orta öğretimdeki dil ve edebiyat derslerinin, öğrencilerin mahallî söyleyiş özelliklerini bırakmada yeterli ve etkili olamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims to find out the pronounciation mistakes university students make when they are speaking and reading. The research was conducted in A.I.B.U. during the period from 1995 to 1997. Subjects in the research has been selected randomly from the first year student in A.I.B.U. In the first part of the research, mistakes in speaking were investigated. To determine their pronounciation mistakes and their accent characteristics, the subjects were given two passages to read and a particular form to fill out so as to get information about their mistakes. In this part, 100 % of the students made one mistake at least when reading both of the passages. The proportion of the falsely read words in the first passage is 1.98 %; and 7.79 % in the second passage. In the second part, pronounciation mistakes in speaking were investigated, which 100% of the students made pronounciation mistakes and continue their local speaking characteristics. The research which we carried out with the first year university students show that the Turkish grammar and literature lessons in the primary and secondary schools are insufficient to help the students leave their local speaking characteristics.