Anadolu öğretmen liselerinde Türkçe kompozisyon öğretim ve eğitimin meseleleri üzerinde bir saha araştırması
The Problems of education of Turkish and Turkish composation at Anatolian teacher high-schools (Anadolu öğretmen liseleri)
- Tez No: 63023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Bu çalışma, kompozisyon öğretimiyle ilgili uzun yılların biriktirdiği bir endişenin ürünü olarak plânlanmıştır. Türkçeyi, yazılı-sözlü ifadede kullanma becerisinin her gün artan zaafiyetinin sebeplerini, saha çalışması ile ortaya koymak amacıyla yola çıkılmıştır. Anadolu öğretmen liselerinin; öğretmen ve öğrencilerinin seçilmiş bir kitle olması, bu kurumlara yönelmemizin başlıca sebebidir. Araştırmanın sonuçları, başta varsayılan ve genelde olumsuz olan hipotezleri doğrulan niteliktedir. Meselelerin çözümü için; işe öğretmen yetiştirme noktasından başlanıp Türkçeyi doğru, kurallı kullanmaya değer veren bir genel anlayışın yaygınlaştırılmasına varan bir dizi tedbirin alınması gereği ortaya çıkmıştır. Kompozisyon öğretimi üzerine, öğretmene yönelik çalışmalar çok sınırlı kalmıştır. Bu alanda yazılan kitaplar, teorik bilgi vermekten öteye gidememiştir. Ayrıca, kompozisyon derslerinin verimli olduğu, öğretimin amacına ulaştığı şüphelidir. Kompozisyon dersleri edebiyatın gölgesinde kalmakta, kompozisyona ayrılan saatlerde yetişmeyen edebiyat dersi konuları üzerinde durulmaktadır. En çok yapılan şey ise, senede bir veya iki kere, verilen atasözü veya vecizanin usulen açıklattırılmasıdır. Dersin öğretmenleri, neyi ve nasıl vereceklerini tam kestiremediklerinden; yani, alanda ve alanın öğretiminde11 genellikle zayıf kaldıklarından, kompozisyon dersini geçiştiriyor olabilirler. Meseleye genel olarak bakıldığında; program boyutunda, ders kitaplarında, uygulama alanında öğretmenlerin yetiştirilmesinde ve ölçme-değerlendirmede bazı problemelrin olduğu görülmektedir. Fakat esas sorumluluk, bizzat dersin öğretmenine düşmektedir. Yazma ve konuşma alışkanlığı, sürekli uygulamalarla kazanılmaktadır. Bunun yanında, kelime servetinin geliştirilmesi, sistemli okuma faaliyetleri, gözlem yapabilme ve yorumlayabilirle alışkanlıklarının kazandırılmasına yönelik çalışmalar, kompozisyon öğretiminin amaçlarına ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Konuya sadece edebiyatçı gözüyle değil, aynı zamanda eğitimci gözüyle de bakmak gerekmektedir. Dilin, toplumun birlik ve beraberlik duygusunu geliştiren en temel unsur olduğu bilincinin yerleşmesi, ona ciddi bir varlık ve vazgeçilmez bir değer olarak bakılması en büyük emelimizdir. öğretimde etkinlik sağlanmasına destek oluruz umudundayız.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study is a product of concerns related with the ever lasting problems of Compositional Teaching practices. Route has been taken to research the reasons of why the capability in expressing Turkish both in written- oral practices have faltered, and to further put forth a case study on it. The reason for our study being towards the Anatolian High Schools for Educators (Anadolu Öğretmen liseleri) is because the teachers and students being of an elite group here, therefore we considered them as the establishments of study. The results of our study seem to be in agreement with the hypotheses which at first, and in general, seem to be in conflict with the hypothesis. The resolution of the problem seems to rest firsly, on the proper education of teacher-to-be, then the need for precautions to be taken to for acceptance and widening of the concept of the proper use of the Turkish language resting on proper principles. In our study of Compositional Teaching, analysis of the teachers have however, remained very rigid. The books written on the subject have not gone beyond providing the oretical information. Besides there's the doubt whether the Compositional courses are fruitful, or whether the teaching practices really meet desired goals.Compositional courses seem to remain hidden behind literature, within the hours set aside for composition, emphasis seems to be placed more on never finished lessons of literature. More frequently, once or.twice a year, is the explanation of a proverb or an aphorism just as a matter of rule. As the educators are not fully sure of what and how to present these, or as they basically fall short of knowledge on the subject matter and principles of teaching for it, they may just be passive about fully teaching a Compositional course in detail. When we take up the issue in general terms, we can see that some problems exist in the length of course program, the course books involved, application to teaching methods, training of proper educators and measurement-evaluation techniques. The major responsibility, of course rests, with the educator of the course himself /herself. Writing and speaking habits are obtained through constant applications. Besides this, enrichment of one's vocabulary, systematic reading activities, observation and evaluation habits being developed will help an educator of Compositional course educator develop a better understanding of what this type of course really involves and enable him/her tu reach desired objectives. One must look at the subject matter not anly from Mman of literature“ perspective, but also from ”educator" perspective as well. Language, being a basic element in developing a feeling of one and wholeness within a given society should be enhanced, and this actually happens to be our major objective, to develop on the idea taht Language is a serious and essential value within given societies. We hope this will aid in providing more efficiency for the Education system.