University students' perceptions of mobile assisted language learning
Üniversite öğrencilerinin mobil destekli dil öğrenimine bakış açıları
  1. Tez No: 630270
  2. Yazar: UĞUR HARBELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM MİRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yabancı dil eğitimi alanında, bir yabancı dili daha iyi öğretmek için birçok yöntem ve trend teknikler geliştirilmiştir. Sadece öğretmenlerin tutumu değil, teknoloji de öğrencilerin yabancı bir dil öğrenme biçimini değiştirmiştir. Son zamanlarda, ikinci veya yabancı dil öğrenimi, medya kaynakları aracılığıyla teknolojiden oldukça fayda sağlamıştır. Bilgisayar destekli dil öğreniminden sonra, mobil destekli dil öğrenimi öğrenciler ve öğretmenlere tanıtıldı. Bu çalışma özel amaçlı İngilizce dersi alan öğrencilerin yabancı dil öğrenimlerinde mobil destekli dil öğrenimine yönelik bakış açılarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Veriler, 5 puanlık Likert ölçeğinde bir anket ve bazı gönüllü öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bu çalışma Mersin'deki özel bir üniversitede mühendislik, lojistik, ekonomi ve psikoloji bölümlerinde okuyan 195 katılımcıdan oluşmaktadır. Anket analizi ve görüşmeler, özel amaçlı İngilizce dersi alan öğrencilerin çoğunun mobil cihazların hedef dilde anında ulaşılabilir girdiyi sağladığı için dil öğrenimlerinde oldukça etkili olduğuna inandıklarını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, kadın katılımcıların İngilizce öğrenmede cep telefonlarına yabancı dil öğrenme amacıyla erkek katılımcılara göre daha fazla ilgili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, katılımcıların ortak medya kullanım alışkanlıkları, medya tercih türleri ve cep telefonlarının kullanım sıklığı, cep telefonlarının yabancı dil gelişimine katkısına yönelik olumlu tutumları olduğunu açıkça ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the realm of foreign language education there have been numerous methods and trendy techniques intended to better teach a foreign language. Not only the attitude of teachers, but also technology have changed the way students learn a foreign language. Recently, second or foreign language learning has benefited a great deal from technology via usage of media sources. After the Computer Assisted Language Learning (CALL) approach, Mobile Assisted Language Learning (MALL) was introduced to students and teachers. This study was carried out to reveal the perceptions of English as Specific Purpose (ESP) students towards MALL in their foreign language learning. The data was collected through a 5-point Likert scale survey and a semi-structured interview conducted with some of the volunteering participants. 195 university students studying in the majors of engineering, logistics, economics, and psychology at a private university in Mersin participated in the current study. The results obtained through analysis of the survey and the interviews revealed that most of the (ESP) learners strongly believe that using mobile devices is highly effective in their foreign language learning as these tools provide instantly accessible input in the target language. Moreover, the female participants have displayed even much more increased interest in utilizing mobile phones in learning English as a foreign language than their male counterparts. To conclude, the participants' common media usage habits, types of media preferences and the usage frequency of mobile phones clearly indicated high positive attitudes towards the contribution of mobile phones in their foreign language development.