Kanser hastalarında maneviyat ile umutsuzluk arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between spirituality and hopelessness in cancer patients
  1. Tez No: 630301
  2. Yazar: NAZAN TAŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN ÇITLIK SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kanser hastalarında maneviyat ile umutsuzluk arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: İlişkisel tanımlayıcı özellik gösteren bu araştırma, Aralık 2018- Haziran 2020 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini İnönü Üniversitesi'ne bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi onkoloji servisi ve poliklinikleri ile ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran, kanser tanısı almış 3700 yetişkin hasta oluşturdu. Örneklem ise evreni bilinen örneklem hesaplaması yardımıyla 586 olarak belirlendi. Hata payını azaltmak amacıyla araştırma 650 hasta ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Özellikler Formu, Manevi Yönelim Ölçeği (MYÖ) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) kullanıldı. Bulgular: Kanserli bireylerin maneviyat düzeylerinin yüksek (89.74±32.79), umutsuzluk düzeylerinin düşük (6.50±5.61) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Determining the Relationship Between Spirituality and Hopelessness in Cancer Patients Objective: This study aims to determine the relationship between spirituality and hopelessness in cancer patients. Materials and Methods: This relational descriptive research was conducted between December 2018 and June 2020. The population of the study consisted of 3700 adult patients who applied to the oncology service and polyclinics of İnönü University Turgut Özal Medical Center and who were diagnosed with cancer. The study sample was determined as 586 patients with the help of known sample calculation. The study was completed with 650 patients in order to reduce the margin of error. The Introductory Characteristics Form, Spiritual Orientation Scale (SOS) and Beck Hopelessness Scale (BHS) were used to collect data. Results: Cancer patients were found to have high levels of spirituality (89.74 ± 32.79) and low levels of hopelessness (6.50 ± 5.61).