Ağırlama endüstrisinde stratejik yönetim: Uluslararası otel zincirinde bir araştırma
Strategic management in the hospitality industry: A research in an international hotel chain
- Tez No: 630402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER TOZKOPARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, konaklama sektöründe yer alanorganizasyonları etkileyen faktörleri ve bu tip organizasyonların özelliklerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, küresel bir otel zincirinin İzmir şubesinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamnda, bir oteldeki operasyonları birinci derecede etkileyen temel konuların incelenmesi ve stratejik yönetimde kullanılan temel araçlar yoluyla stratejik bir analizde bulunabilmek için bu konuların ele alındığı bir vaka incelemesi gerçekleştirilmiştir. Tezin teorik kısmı ise, stratejik yönetimin temellerinin tanıtılması, konaklama ve otelcilik sektörünün incelenmesinden oluşmaktadır. Araştırma kısmında ise otel ile ilgili bilgilere ve otel müdürü ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakat tekniğine yer verilmiştir. Araştırmanın nihai sonuçları, genellikle otelin iyi tanımlanmış bir stratejiyi sürdürdüğünü göstermektedir. Ancak odalar ile ilgili olarakdikkate alınması gereken hususlar bulunmaktadır. Odaların şartlarının, müşteriler tarafından şikâyetedilen ve otelin performansını etkileyen temel faktörlerden biri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to observe factors and features that affect a hospitality industry organization. In accordance with this purpose, a global Hotel chain and one of its branches that is located in Izmir, Turkey is chosen. To realize the purpose of this research, an examination and a study of the main issues that affect operations in a hotel on a first level is conducted, and therefore the implementation ofthose examinations on a case study in order to conduct a strategic analysis through basic tools is used in strategic management. The theoretical part of the thesis consists of introducing the fundamentals of strategic management and studying the hospitality industry and the lodging sector. As a part of the research, different observations and the semi-structured interview made with the manager of the hotel where the study are conducted. The final results of the research show that, generally, the hotel is maintaining a well defined strategy, although some minor things must be taken into consideration mostly regarding the room division. The conditions of the rooms are what most of the clients have complained about and it is found to be one of the key factors that influence the performance of the hotel.