İş piyasasına devlet müdahalesinin teorik çerçevesi ve planlı dönemde Türkiye'de devletin iş piyasasına müdahalesi
- Tez No: 63083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Belirli bir bölgedeki emek arzı ile emek talebinin karşılaştığı ve ücretin oluştuğu sosyal bir organizasyon olarak tanımlanan iş piyasasının işleyişine sendikalar ve devlet birtakım ekonomik, sosyal ve siyasal nedenlerden dolayı müdahale etmektedir. Sendikalar ve devlet dünyanın hemen hemen her yerinde iş piyasasına çeşitli müdahalelerde bulunmaktadır. Bu tezin konusunu ise, devletin iş piyasasına müdahalesi ve planlı dönemde Türkiye örneği oluşturmaktadır. Devletin iş piyasasına müdahale şekilleri ve müdahale araçları zaman içinde ve ülkelerin ekonomik durumuna, siyasal sistemine ve işverenlerle işçi sendikaları arasındaki ilişkilerin niteliğine bağlı olarak değişmektedir. 1973 petrol krizini izleyen dönemden sonra, özellikle 1980lerden itibaren değişmekte olan endüstri ilişkilerine paralel olarak devletin endüstri ilişkilerindeki sosyal taraf rolü giderek etkinliğini kaybetmeye başlamıştır. Devletin iş piyasasını düzenleyen tek taraflı müdahaleleri ağırlık kazanmıştır. Ancak yine de üçlü görüşmeler ve anlaşmalar günümüzde önemini korumaktadır. Devletin iş piyasasına müdahale araçları da zaman içinde değişikliklere uğramıştır. Özellikle 1980lerden itibaren uygulanmaya başlanan arz-yanlı iktisat politikalarına paralel olarak, devletin iş piyasasındaki rolü azalmaya başlamıştır ve müdahale araçlarının niteliğinde önemli değişimler yaşanmıştır. Türkiye'de ise, iş piyasasını düzenleyen devlet politikaları planlı dönemle birlikte görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde sendikaların iş piyasasını belirleyici bir güce sahip olamamaları nedeniyle, devlet, iş piyasasında baskın bir role sahiptir. Bunun yanısıra ülkemizde yaşanan ekonomik ve sosyal yetersizlikler de devletin iş piyasasında aktif bir rol oynamasına neden olmaktadır. Yasal ve kurumsal düzenlemeler, kamu ekonomik girişimciliği, sosyal planlama ve çeşitli ekonomik ve sosyal politikalar vasıtasıyla devlet, endüstri ilişkilerinin lideri konumundadır. Ancak günümüzde devletin, dünyadaki gelişmelere paralel olarak iş piyasasındaki bu baskın rolünü azaltması ve sorumlulukları sosyal taraflarla paylaşması gerekmektedir. Bunun için ülkemizde demokratik bir yapıya sahip Ekonomik ve Sosyal Konsey bir an önce yasal zemine oturtulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A variaty of economic, social and political reasons enforce the trade unions and the government to intervene the labour market which is defined as a social organisation that the labour supply and demand determine the wage. The trade unions and the government intervene the labour market in many ways in all around the world. The subject of this thesis is the intervention of the government to the labour market and the elaboration of the Turkish case in the economic planning period. The trade unions and the government intervention varies depending upon the economic performances, political systems and the relations between the employers and the trade unions of the countries. Following the oil crisis in 1973, industrial relations system has started to change. Since 1980's, parallel to this new situation within the industrial relations system, the role of the government intervention as a social partner has begun to loose its efficiency and the bipartitate interventions gained more importance. Nevertheless, tripartitate negotiations and agreements are still the most common used instruments. The means of the government interventions have been changed in time as well as the changes in the intervention forms. Parallel to the supply-side economic policies in 1980's, the role of the government has becoming less in the labour market. Government policies which regulate the labour market in Turkey have come into force within the economic planning period. As the trade unions in Turkey do not have the enforcement ability, the government has the major role in determining the labour market. Besides, the social and the economic problems of Turkey strengthen the government's role. The government performs its leader role within the labour market by the laws and the institutional regulations, the state-economic enterprises, social planning, economic and social policies. But in order to adapt itself to the global changes, the government should withdrawl from the labour market and share its responsibilities with the social partners. Because of this and all those other reasons, the Economic and Social Committee should come into force on a democratic and legitimate basis.