Etnosentrizm, kalite ve fiyat bağlamında tüketicilerin memnuniyet ve pişmanlık düzeyleri ile tekrar satın alma niyetlerinin incelenmesi: Beyaz eşya markaları üzerine bir araştırma
The examination of the satisfaction and regret status of the consumers with repurchase intention in the context of etnocentrism, quality and price: A research on the white goods brands
  1. Tez No: 631287
  2. Yazar: TALHA BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tüketicilerin herhangi bir sektör, marka, ürün veya hizmete yönelik; etnosentrizm, kalite, fiyat, pişmanlık, memnuniyet ve tekrar satın alma niyetine yönelik değerlendirmelerini tespit etmek, işletmeler için ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlamak açısından önem arz etmektedir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen araştırmayla tüketicilerin deneyimlemiş oldukları beyaz eşya markalarına yönelik; etnosentrizm, kalite ve fiyat algıları, memnuniyet ve pişmanlık düzeyleri ile tekrar satın alma niyetlerini belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklem kitlesini, TRB1 bölgesinde (Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl) yaşayan 894 beyaz eşya tüketicisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS ve AMOS programlarından yararlanılmıştır. Bu kapsamda verilerin tanımlayıcı ve betimleyici istatistikleri ile geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizlerinin ardından, ANOVA ile t test'leri uygulanmıştır. Son olarak ise araştırma modeli PATH analizine tabi tutulmuştur. Araştırma analizleri sonucunda elde edilen bulgulara göre; katılımcıların etnosentrizm, kalite, fiyat, memnuniyet, pişmanlık ve tekrar satın alma niyeti değişkenlerine ait değerlendirmeleri; beyaz eşya marka tercihleri, yaşanılan il ve siyasi eğilim gruplarına göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Ayrıca katılımcıların değerlendirmeleri sonucunda; kalite ve fiyat değişkenlerinin, memnuniyet ve tekrar satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To determine Consumers Ethnocentrism, Quality, Price, Regret, Satisfaction and Repurchase Intention assessments for any sector, brand, product or service is important to provide a competitive advantage in national and international markets for businesses. In this study, it is aimed to evaluate the effect of Ethnocentrism, Quality, Price, Regret, Satisfaction and Repurchase Intention to determine the conditions of White Goods Brands that participants have experienced. The sample group of the research consists of 894 White Goods consumers living in TRB1 Region (Elazığ, Malatya, Tunceli, and Bingöl). SPSS and AMOS programs were used in the analysis of the research data. In this context, descriptive and descriptive statistics and validity and reliability analysis of the data were performed. After Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis, ANOVA and t-tests were applied. Finally, the research model was performed to PATH analysis. According to the findings obtained from the research analysis, the evaluations of the participants regarding the variables of Ethnocentrism, Quality, Price, Satisfaction, Regret and Purchase Intention were significantly differentiated according to Groups of White Goods Brand Preferences, Political Tendency, and Province of Residence. Also, as a result of the evaluations of the participants; Quality and Price variables were observed to affect on Satisfaction and Repurchase Intention.