Böbrek nakli sonrasında görülen malignitelerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of malignancies after kidney transplantation
- Tez No: 631352
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda nakil sonrası malignite gelişen hastaların özelliklerinin ve risk faktörlerinin retrospektif olarak incelenmesi, graft ve hasta sağkalımı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Transplantasyon Merkezinde Mart 1998-Mayıs 2019 tarihleri arasında canlı veya kadaverik vericiden böbrek nakli yapılan 667 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. 667 nakil hastasından 40'ında (%6) malignite saptanmıştır. En sık gözlenen kanser türleri ise cilt kanseri (%2.4), renal hücreli kanser (%0.6), tiroid kanseri (%0.6), lenfoma (%0.6) ve meme kanseri (%0.4) olarak bulunmuştur. Ülkemizdeki 2011-2015 yılları arasındaki genel popülasyondaki kanser insidansıyla, merkezimizdeki nakil hastalarının 5 yıllık malignite insidans ortalaması karşılaştırıldığında; erkeklerde tüm kanserler 6.5 kat, kadınlarda ise tüm kanserler 1.6 kat artmış olarak bulunmuştur. Cilt, renal hücreli kanser, tiroid kanseri ve lenfoma insidansı genel popülasyona göre belirgin derecede artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Malignancies After Kidney Transplantation In our study, it was aimed to retrospectively examine the characteristics and risk factors of patients developing post-transplant malignancy and to investigate the effects on graft and patient survival. 667 patients who underwent kidney transplantation from live or cadaveric donors between March 1998 and May 2019 at Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital Transplantation Center were retrospectively analyzed. Malignancy was detected in 40 (6%) of 667 transplant patients. The most common types of cancer are skin cancer (2.4%), renal cell cancer (0.6%), thyroid cancer (0.6%), lymphoma (0.6%) and breast cancer (0.4%). When the cancer incidence in the general population between 2011-2015 in our country and the 5-year malignancy incidence average of the transplant patients in our center were compared; all cancers in men were found to be 6.5-fold and all cancers in women were increased by 1.6-fold. The incidence of skin, renal cell cancer, thyroid cancer and lymphoma has increased significantly compared to the general population.