Resimde geometri
- Tez No: 63193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÖBÜTAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İÜ ÖZET Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan Oran ve Geometri, sanatta da etkin bir yere sahiptir. ölçü, oran ve geometri; sanatçıyı harekete geçiren dürtü olması yanında ayrıca bu harekete kılavuzluk eden pusula niteliğindedir. Resmin oluşum sürecinin başından bugüne kadar, hangi konuda, hangi sanat anlayışında ve hangi zeminde olursa olsun bu geometrik düzen sorunu çözülmelidir. Çünkü eserin karşısına geçen insanın bakışları da aynı geometrik süzgeçten geçer ve algı bu şekilde oluşur. Bir cümleyle özetleyecek olursam: Yaptığım araştırmada da anlatıldığı üzere;“Geometri1' sanatın ve özellikle de resmin ”Oluşum Mantığıdır" ve zamanın ötesinde sanat var oldukça kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Proportion and Geometry which play a big role in our life have also an active place in art. Size proportion and geometry are like a compass guiding the action whereas they are the motive activating the artist. The problem of the geometric system should be solved from the beginning to the end of the formation procedure of the picture in every subject, every art comprehension and every background, because the look of the person looking at the picture go through the same geometric strainer. If I should summarize it in one sentence: As it is seen also in my study,“Geometry”is the“Formation Logic”of art and especially painting and is inevitable beyond time as long as there is art.